Ministerul Energiei a încheiat procesul de selecție pentru viitorul Consiliu de Administrație al Nuclearelectrica (SNN) și propune cinci administratori, solicitând aprobarea – prin vot secret – în cadrul Adunării Generale Ordinare a Acționarilor programată pentru 24 noiembrie.
Numirea unui nou CA marchează o etapă importantă pentru SNN, companie aflată într-o perioadă intensă de investiții strategice și transformare.

Cine sunt administratorii propuși pentru conducerea Nuclearelectrica
Andrei-Gabriel Benghe Mălăieș este proaspăt administrator la Romgaz și director general al companiilor mixte CEO–Tinmar Energy, structuri care derulează proiecte fotovoltaice, alături de dezvoltarea centralei pe gaze în ciclu combinat de la Turceni.
Benghe Mălăieș a ocupat poziții de top în Transelectrica (director general), Ernst & Young (director executiv și partener), Renaissance Advisors (partener), TAROM (director financiar) și Ministerul Finanțelor (șef de cabinet). A mai făcut parte din consiliile de administrație ale unor companii de importanță națională, precum Loteria Română, CFR Călători, Transelectrica, Alive Capital și DEER. În prezent, este membru în board-urile Stanleybet Capital SA și Capital Point SAI.
Laurențiu Nicolae Cazan – avocat și jurist, fost parlamentar PNL, a activat anterior ca membru provizoriu în CA-ul Nuclearelectrica.
Nina Popa este consilier superior în Mionisterul Finanțelor, a fost și în Ministerul Economiei, cu rol în coordonarea activităților de guvernanță corporativă a companiilor de stat.
Ionel Bucur este recunoscut ca fiind un profesionist în sectorul nuclear românesc. A condus Centrala Nucleară Cernavodă timp de 20 de ani, între 1996 și 2016, perioadă în care a gestionat operarea sigură și eficientă a Unității 1, precum și punerea în funcțiune și integrarea Unității 2 în sistemul energetic național. A fost implicat direct în proiectarea, construcția și testarea celor două reactoare CANDU 6, contribuind decisiv la dezvoltarea tehnologică și operațională a celui mai important obiectiv energetic al României.
Gheorghe Ioniță – fost președinte al Comisiei Naționale pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN) și al Agenției Naționale pentru Deșeuri Radioactive (ANDR). A ocupat până anul trecut funcția de președinte al Consiliului Științific al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice și Izotopice din Râmnicu Vâlcea.
Nuclearelectrica operează singura centrală nuclearoelectrică din România, CNE Cernavodă, utilizând tehnologie CANDU de generație III, recunoscută pentru performanță și standarde ridicate de siguranță.
SNN se află într-un moment-cheie de dezvoltare. Principalele proiecte strategice includ:
- Retehnologizarea Unității 1;
- Construcția reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă, proiect major la nivel european, care va dubla capacitatea nucleară a României.
- Dezvoltarea proiectului de reactoare modulare mici (SMR) de la Doicești, în parteneriat cu NuScale Power și cu sprijinul guvernului SUA;
- Investiții în tehnologia combustibilului nuclear, prin modernizarea Fabricii de Combustibil Nuclear de la Pitești.
Statul român deține majoritatea acțiunilor Nuclearelectrica (82,5%), iar restul (17,5%) este deținut de investitori privați și instituționali.



















