
Digitalizarea administrației publice ar putea deveni obligatorie și prin sancțiuni financiare, nu doar prin prevederi legale, dacă o nouă inițiativă legislativă depusă în Parlament va fi adoptată. Deputatul PNL Sebastian-Ioan Burduja a depus o propunere legislativă (PL nr. 481/2026 – https://www.cdep.ro/ords/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?idp=23308) care introduce amenzi pentru funcționarii și conducătorii instituțiilor publice care refuză să aplice măsurile … Continuă să citești Românii vor putea sesiza orice abuz de birocrație printr-un simplu formular online. Burduja propune amenzi de până la 25.000 de lei pentru instituțiile care ignoră digitalizarea serviciilor publice. Proiect de lege depus în Parlament


























