PGE Polonia va construi cea mai mare instalație de stocare de energie din Europa

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externe
Prima Pagina Actual Flux energetic PGE Polonia va construi cea mai mare instalație de stocare de energie din Europa

Producătorul polonez de energie PGE, deținut de stat, lucrează la cea mai mare instalație de stocare a energiei din Europa, cu o capacitate de 200 de megawați (MW), potrivit Forbes.ro. Proiectul a obținut o licență preliminară de la autoritatea de reglementare a energiei din Polonia.

„Obiectivul nostru strategic este să avem 800 MW de nouă capacitate instalată de stocare a energiei în Polonia până în 2030, pentru a asigura integrarea în siguranță a noilor surse de energie regenerabilă și pentru a contribui la stabilizarea sistemului energetic, îmbunătățind astfel securitatea energetică”, a declarat Wojciech Dąbrowski, CEO-ul companiei, potrivit CEE Energy News, citează Forbes.ro.

Compania intenționează să construiască o instalație de stocare a energiei electrochimice de 200 MW, situată lângă Centrala Energetică Żarnowiec a PGE, la 10 kilometri de Marea Baltică. PGE afirmă că proiectul este în conformitate cu obiectivele GreenDeal privind integrarea surselor regenerabile și reducerea surselor de generare a energiei cu emisii ridicate.


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *