Romgaz, pregătită să intre în piața de furnizare după 1 aprilie

Publicat pe Categorii Semnal
Prima Pagina Actual Semnal Romgaz, pregătită să intre în piața de furnizare după 1 aprilie
  • Răzvan Popescu, Directorul General al Romgaz, a calificat Azomureș drept „distress asset”, cu investiții ce pot depăși prețul de achiziție

Romgaz va fi pregătită din punct de vedere tehnic să intre efectiv în piața de furnizare odată cu ieșirea din mecanismul de plafonare, la 1 aprilie, a declarat directorul general al companiei, Răzvan Popescu, în cadrul conferinței ZF Power Summit 2026.

Potrivit acestuia, compania a demarat încă din 2025 procesul de integrare a sistemelor informatice necesare activității de furnizare, inclusiv integrarea sistemelor de furnizare în infrastructura IT a Romgaz și achiziția de servere dedicate. Totuși, strategia comercială pentru anul următor depinde în mare măsură de cantitățile de gaze care vor fi alocate prin Ordonanța de Urgență privind continuarea schemei de protejare a consumatorilor, atrage atenția CEO-ul Romgaz, potrivit Agerpres. În anii anteriori, Romgaz a avut între 60% și 80% din producție alocată prin mecanismul reglementat.

Imaginea actuală nu are un text alternativ. Numele fișierului este: Popescu-Razvan-e1727718401304.jpg

Ministerul Energiei a publicat recent proiectul de OUG pentru perioada 1 aprilie 2026 – 31 martie 2027, care prevede obligația producătorilor de gaze naturale ce desfășoară atât activități de extracție (onshore și/sau offshore), cât și activități de vânzare, de a livra gaze la prețul de 110 lei/MWh (față de 120 lei/MWh în prezent) pentru consumul populației și pentru producerea energiei termice în centralele de cogenerare și centralele termice destinate populației, pentru operatorii care optează pentru achiziția directă de la producător.

În acest context, Popescu a subliniat că, indiferent de nivelul alocărilor, compania își menține obiectivul de a deveni furnizor activ atât pe segmentul casnic, cât și pe cel al consumatorilor non-casnici mici.

În ceea ce privește o posibilă achiziție a combinatului chimic de la Azomureș, directorul general al Romgaz a calificat activul drept „distress asset”, invocând pierderile înregistrate în ultimii ani și presiunile structurale din piața europeană a îngrășămintelor.

Potrivit acestuia, aproximativ 70% din prețul final al îngrășămintelor este reprezentat de costul gazului natural. În condițiile în care producătorii din Orientul Mijlociu, Statele Unite sau China beneficiază de gaze la prețuri de până la cinci ori mai mici decât în Europa, competitivitatea producătorilor europeni este sever afectată. La aceste dezavantaje se adaugă costurile cu certificatele de CO₂ și obligațiile impuse de Net Zero Industry Act, care presupun investiții majore în tehnologii de ultimă generație, inclusiv în retehnologizarea liniilor de amoniac și în soluții de captare și stocare a carbonului.

La ZF Power Summit, Popescu a atras atenția asupra diferențelor majore de competitivitate dintre Europa și alte regiuni. Dacă în Europa vârsta medie a activelor din industria îngrășămintelor este de aproximativ 40 de ani, în Orientul Mijlociu aceasta este de doar doi-trei ani. În acest context, o eventuală preluare a Azomureș nu ar reprezenta doar o tranzacție comercială, ci și o asumare a unui program investițional semnificativ pe următorii zece ani. Estimările preliminare indică faptul că valoarea investițiilor necesare ar putea depăși semnificativ prețul de achiziție al activului.

„Este o achiziție, dar este și o asumare de investiție foarte mare pentru următorii 10 ani”, a punctat directorul general al Romgaz, subliniind că o eventuală decizie nu are conotații politice și ar avea sens doar în anumite condiții de piață și la un preț adecvat.

1
0

Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *