Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE a publicat lista cu producătorii care vor vinde energie, de la 1 ianuarie 2023, la preț reglementat de 450 lei/MWh către OPCOM și lista cu furnizorii care vor cumpăra energie la același preț reglementat (de la OPCOM).
Pe lista ANRE sunt 17 producători, respectiv: Complexul Energetic Hunedoara, Complexul Energetic Oltenia, Agrana Romania SRL (fosta Agrana Romania SA) – Autoproducator, OMV Petrom SA, Petrotel-Lukoil SA – Autoproducator, Romgaz, Nuclearelectrica SA, Electrocarbon SA, Elsid SA, ESPE Energia SRL, Imob Expert Consulting SRL, Luxten Lighting Company SA, MHC Water Power SA, Hidroelectrica SA, TMK Hydroenergy Power SRL, Uzinsider General Contractor SA și Vienna Energy Forta Naturala SRL.
A doua listă cuprinde 84 de operatori economici activi în luna septembrie 2022 care cumpară energieelectrica conform Anexei nr 11 la OUG 27/2022.
Lista poate fi consultată pe site-ul ANRE.

Pe listele publicate de ANRE vedem că sunt înscriși toți producătorii și furnizorii cu licențe, de la mic la mare. Interesant este că printre producătorii care vor vinde energie la preț reglementat se numără autoproducători, microhidrocentrale, ceea ce presupune că tot marile societăți vor asigura energia necesară consumatorilor finali!




















Vreau un furnizor de energie electtica ce compenseaza surplusul de en electrica in luna urmatoare si nu peste 24 luni la prosumatori
Mentionez ca sunt prosumator din iunie 2022
Albina Dumitrescu, ați găsit pe cineva?