Centrala cu ciclu combinat de la Iernut, cea mai mare investiție a statului român, se lasă în continuare așteptată. Ar urma să fie finalizată până la sfârșitul anului 2023, potrivit celei mai recente informări a Romgaz. În raportul semestrial al societății se confirmă demararea cu întârziere, după modificarea legislaţiei aplicabile, a procedurii de achiziţie pentru execuţia lucrărilor rămase de executat pentru obiectivul “Dezvoltare CTE Iernut prin construcţia unei termocentrale electrice noi Ciclu combinat cu turbine pe gaze”.
Dezvoltarea CTE Iernut avea ca termen de punere în funcţiune finele anului 2020. În aprilie 2021, Romgaz a reziliat Contractul de lucrări cu Asocierea formată din Duro Felguera și Romelectro, urmare a nerespectării obligațiilor contractuale asumate de către Asociere, aceasta nefinalizând lucrările în termenul stabilit, adică 26 decembrie 2020.

Având în vedere intervenția unui nou cadru legal, Romgaz va exploata toate posibilitățile legale pentru finalizarea lucrărilor şi punerea în funcțiune a noii centrale, inclusiv cu Asocierea, decizia având la bază interesul finalizării lucrărilor şi contribuția centralei la stabilitatea SEN, se precizează în documentul citat. În OUG 54/ 2022, a fost introdus un articol unic care “dă dreptul entității contractante să aplice procedura de negociere fără invitație prealabilă la o procedură concurențială de ofertare pentru atribuirea contractelor sectoriale, având ca obiect execuția restului rămas de executat pentru realizarea și dezvoltarea capacităților de producere energie electrică în situația în care acesta reprezintă mai puțin de 40% din stadiul fizic aferent obiectivului de investiții”.
Pentru finalizarea CTE Iernut, procedura de achiziție aplicată de Romgaz este negociere fără invitație prealabilă la o procedură concurențială de ofertare. Consiliul de Administratie Romgaz a decis, în luna iulie, inițierea operațiunii de achiziție având ca obiect „Finalizarea lucrărilor și punerea în funcțiune a obiectivului de investiții: Dezvoltarea CTE Iernut prin construcția unei centrale termoelectrice noi cu ciclu combinat cu turbine pe gaz”.
Euro Insol, desemnat administrator judiciar al Romelectro, a transmis că prioritatea este renegocierea cu Romgaz a contractuuil construcției centralei electrice pe gaz de la Iernut.
“Prioritatea noastră este ca în cel mai scurt timp să reușim să renegociem cu Romgaz contractul construcției centralei electrice pe gaz de la Iernut. Este o centrală de mare putere de 430 MW, cu regim de funcționare în bandă, adică 365 zile/an și cu o producție de peste 3.000.000 MWh/an, adică peste 7% din consumul național de energie. Punerea în funcțiune a acestui obiectiv strategic va conduce la atenuarea prețului la electricitate cu efecte favorabile atât pentru economie cât și pentru populație”, a precizat Remus Borza, practician coordonator Euro Insol.
Reamintim că Romgaz a semnat, în 2016, un contract în valoare de 268 de milioane de euro, fără TVA, cu firmele Duro Felguera şi Romelectro, pentru realizarea unei noi centrale pentru producerea energiei electrice în cadrul termocentralei Iernut. Centrala ar fi trebuit să fie dată în folosinţă la începutul anului 2020, potrivit planurilor iniţiale.