Virgiliu Ivan, despre nevoia de specialiști: „Afară e vopsit gardul, înăuntru e leopardul. Așa vedem lucrurile de la DEN. Sincer vă spun: din ce în ce mai puțini se apleacă asupra înțelegerii profunde a mecanismelor tehnice care susțin întregul sistem energetic”

Publicat pe Categorii Esential, Opinii / Analize
Prima Pagina Actual Esential Virgiliu Ivan, despre nevoia de specialiști: „Afară e vopsit gardul, înăuntru e leopardul. Așa vedem lucrurile de la DEN. Sincer vă spun: din ce în ce mai puțini se apleacă asupra înțelegerii profunde a mecanismelor tehnice care susțin întregul sistem energetic”
  • Întrebat dacă România se pregătește pentru un blackout, Ivan a răspuns categoric: „Nu, Doamne ferește! Termenul este mult uzitat, însă trebuie înțeles în context. Suntem pregătiți pentru astfel de scenarii, dar nu 100%. Practica diferă de teorie… Timpul estimat de repunere în funcțiune a sistemului este de șase ore”

„Energia a devenit o armă folosită politic și economic. Cei care controlează energia conduc lumea. Energia nu mai poate fi privită ca o simplă marfă, ci drept un vehicul vital pentru funcționarea societății”, a declarat Virgiliu Ivan, Director al Dispecerului Energetic Național (DEN), în cadrul celei de-a treia ediții a Simpozionului Român al Energiei, organizat de CNR-CME..

Acesta a atras atenția asupra nevoii urgente de adaptare a sistemului energetic la realitățile curente. „Este nevoie de un mix echilibrat de producere a energiei, de flexibilitate și, mai ales, de pricepere. Din păcate, în spațiul public, discuțiile se axează aproape exclusiv pe resurse, investiții și facturi. Sincer, vă spun din ce în ce mai puțini se apleacă asupra înțelegerii profunde a mecanismelor tehnice care susțin întregul sistem.”

Directorul DEN a utilizat o metaforă grăitoare – „Afară e vopsit gardul, înăuntru e leopardul” – pentru a descrie disonanța dintre aparență și realitate în sistemul energetic românesc. „De la DEN așa vedem lucrurile. Dat fiind ritmul evoluției tehnologice, suntem depășiți din punct de vedere tehnic – al cerințelor și verificărilor tehnice”.

Avem nevoie de o reconectare reală între mediul academic și industrie, pentru a forma ingineri pregătiți să răspundă provocărilor, a insistat Ivan”, a spus Ivan, insistând asupra necesității colaborării între mediul academic și industrie. „Trebuie să colaborăm, avem nevoie de ingineri cu cunoștințe tehnice, energetice. Să dicutăm cu ei despre meseriile viitorului. Tinerii ingineri să aibă cunoștințe de bază pentru a se angrena în activitate astfel se duc în zonele unde câștigurile sunt mai mari și rapide”.

Referindu-se la incidentele majore din 2025, Ivan a menționat trei mari incidente – în Peninsula Iberică, Macedonia de Nord și Cehia. „În Peninsula Iberică, în doar 7 secunde, Spania și Portugalia au rămas fără energie electrică. A fost momentul în care evoluția a devenit ireversibilă. Dacă pierzi controlul, e imposibil să mai intervii. Acesta este riscul uriaș la care ne expunem.”

O altă situație semnalată de șeful DEN: „La acest moment avem peste 900 titulari de de licență de exploatări comerciale, până la finele anului se va ajunge la 1000, comparativ cu anul 2000 când erau 70 de titluari. Ne este dificil să colaborăm. Am reușit, prin reglementări ANRE să avem baza cerințelor tehnice asigurată din start”.

Îngrijorarea majoră – potrivit lui Ivan  – rămâne lipsa forței de muncă specializate. „Avem din ce în ce mai puțini specialiști. Ne dorim să atragem tineri, să le transferăm cunoștințele, scânteia pasiunii pentru acest domeniu. DEN își propune să fie mai aproape de studenți și mediul academic.”

Întrebat de Ion Lungu, Președinte CNR-CME, moderatorul simpozionului, dacă România se pregătește pentru un blackout, Ivan a răspuns categoric: „Nu, Doamne ferește! Termenul este mult uzitat, însă trebuie înțeles în context. Timpul estimat de repunere în funcțiune a sistemului este de șase ore. Suntem pregătiți pentru astfel de scenarii, dar nu 100%. Practica diferă de teorie.”

În încheiere, Ivan a subliniat nevoia unei comunicări clare și constructive între autorități, mediul tehnic și populație. „Vom colabora cu mass-media pentru a promova informații utile. Este important ca oamenii să știe cum să acționeze individual și colectiv în fața unor situații de criză energetică. Gestionarea emoțiilor este esențială.”


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *