Codului reţelei pentru SNT gaze, modificat de ANRE

Publicat pe Categorii Flux energetic, Info Legislativ
Prima Pagina Actual Flux energetic Codului reţelei pentru SNT gaze, modificat de ANRE

Comitetul de reglementare al ANRE a aprobat, în şedinţă extraordinară, Ordinul nr. 75/2016 privind privind modificarea şi completarea Codului reţelei pentru Sistemul naţional de transport al gazelor naturale, aprobat prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei nr. 16/2013.

Modificarea Codului Rețelei pentru SNT a fost determinată de necesitatea trecerii la calculul dezechilibrelor zilnice înregistrate pe piața gazelor naturale, marcând astfel sfârșitul perioadei de tranziție parcursă de la ultimele modificări substanțiale ale acestei reglementări (operate prin Ordinul ANRE nr. 160/2015 cu intrare în vigoare de la 1 decembrie 2015), explică ANRE.

Potrivit informării Autorității, au fost clarificate unele aspecte legate de metodele de calcul a acestor dezechilibre în funcție de specificitatea funcționării SNT în raport cu sistemele și partenerii adiacenți, precum și instrumentele pe care SNTGN Transgaz SA le-a dezvoltat pentru facilitarea calculelor. Astfel, modificările au avut în vedere:

–           clarificarea şi detalierea definiţiei partenerului UR;

–           instituirea unei convenții obligatorii între operatorul de transport şi de sistem și participanții la tranzacțiile cu gaze naturale în aval amonte de SNT, pe baza căreia participanții vor introduce în platforma electronică date privind cantitățile pe care le comercializează și care vor sta la baza calculelor eventualelor dezechilibre zilnice;

–           stabilirea fără echivoc a etapelor şi termenelor aferente derulării proceselor de rezervare de capacitate anuală, trimestrială, lunară şi zilnică în punctele de intrare/ieşire în/din SNT, inclusiv în punctele noi, puse în funcţiune în cursul anului gazier;

–           extinderea termenului limită până la care poate fi efectuată nominalizarea intra-zilnică (de la ora 14.00 la ora 17.00);

–           decalarea termenului de afişare a alocărilor pentru ziua anterioară pentru a permite operatorului de transport şi de sistem să parcurgă etapele procesului de alocare în punctele de intrare în SNT;

–           descrierea detaliată a noului mecanism de alocare a cantităţilor de gaze naturale în punctele de intrare în SNT.

 


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *