Hidroelectrica, profit de 1,55 miliarde lei în 2018

Publicat pe Categorii Electrica si termica, Energie, Flux energetic
Prima Pagina Energie Electrica si termica Hidroelectrica, profit de 1,55 miliarde lei în 2018

Hidroelectrica a înregistrat în 2018 un profit net de 1,55 miliarde lei (337 milioane euro), în creștere cu 13,9% față de anul anterior, conform datelor publicate în raportul anual al Fondului Proprietatea (FP), acţionar minoritar al companiei, care și-a evaluat participaţia de 20% la 3,9 miliarde lei, în scădere cu 391 milioane lei.

„Conform rezultatelor financiare preliminare neauditate pentru anul 2018, cifra de afaceri a companiei a crescut cu 30,7% comparativ cu 2017, până la 4,25 miliarde lei, EBITDA a crescut cu 35,0% în aceeaşi perioadă, până la 3,05 miliarde lei, în timp ce profitul net a crescut cu 13,9% comparativ cu 2017, până la 1,55 mld. lei. Cantitatea totală de energie electrică vândută în 2018 a fost de 16,9 milioane MWh, în creştere cu 22,7% comparativ cu anul precedent“, se precizează în raportul Fondului Proprietatea.

FP estimează participaţia la Hidroelectrica la 3,9 mld. lei la finele anului 2018, ceea ce înseamnă că întreaga companie de stat este evaluată la 19,5 miliarde  lei, scrie Ziarul Financiar.


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *