INS: Creștere a exportului de energie cu peste 45% în primele 8 luni

Publicat pe Categorii Flux energetic
Prima Pagina Actual Flux energetic INS: Creștere a exportului de energie cu peste 45% în primele 8 luni

În primele 8 luni ale anului, exportul de energie electrică a fost de 6,72 miliarde KWh, în creştere cu peste 45% (2,09 miliarde KWh) comparativ cu perioada similară a anului trecut, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).

În ceea ce priveşte consumul final de energie electrică în această perioadă, iluminatul public a înregistrat o creştere cu 31,4%, iar consumul populaţiei a urcat cu 4,1%. Consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a fost de 4,14 miliarde KWh, în scădere cu 34,5 milioane KWh. faţă de primele opt luni ale anului trecut.

Conform INS, producţia de energie electrică s-a cifrat la 43,33 miliarde KWh în primele opt luni ale acestui an, în creştere cu 4,4% faţă de perioada similară a anului trecut, iar consumul final de energie electrică a urcat cu 6,2%, la 34,98 miliarde KWh.

Producţia din termocentrale a fost de 17,42 miliarde KWh, în creştere cu 229,9 milioane KWh (+1,3%). Producţia din hidrocentrale a fost de 12,10 miliarde KWh, în scădere cu 656,2 milioane kWh (-5,1%), iar cea din centralele nuclearo-electrice a fost de 7,57 miliarde KWh, în scădere cu 64,3 milioane kWh (-0,8%).

Producţia din centralele electrice eoliene în perioada ianuarie – august 2015 a fost de aproximativ 4,73 miliarde KWh, în creştere cu 1,78 miliarde KWh faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, iar energia solară produsă în instalaţii fotovoltaice în această perioadă a fost de 1,51 miliarde KWh, în creştere cu 536,7 milioane KWh faţă de perioada corespunzătoare a anului 2014.


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *