La loc comanda! Ca să nu piardă 700 milioane euro, Guvernul trebuie să renunțe la decizia de a amâna închiderea a două grupuri energetice de la Rovinari și Turceni

Publicat pe Categorii Minerit, Semnal
Prima Pagina Actual Semnal La loc comanda! Ca să nu piardă 700 milioane euro, Guvernul trebuie să renunțe la decizia de a amâna închiderea a două grupuri energetice de la Rovinari și Turceni
  • Dan Cărbunaru, Guvern: Cele 2 grupuri energetice de la Rovinari și Turceni vor intra în conservare, cu menținerea posibilității de a fi repornite în caz de nevoie

Ca să nu piardă 700 milioane euro, Guvernul trebuie să renunțe la decizia de a amâna închiderea unor capacități energetice cu funcționare pe lignit și a exploatărilor miniere aferente acestora. Este vorba despre două grupuri energetice de la Rovinari și Turceni, care să intre în conservare.

Comisia Europeană, prin comunicarea din data de 8 martie 2023, a solicitat abrogarea articolului 19 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 108/2022 privind decarbonizarea sectorului energetic, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 334/2022, cu modificările și completările ulterioare, și a exploatărilor miniere aferente acestora, până la data de 1 octombrie 2023, în caz contrar jalonul 114 din cadrul Cererii de plată 2 fiind considerat neîndeplinit cu consecința de a nu acorda României plata a aprox. 700 milioane EUR, potrivit unui document al Ministerului Energiei.

Ca urmare, Ministerul Energiei a pus în consultare publică proiectul de Hotărâre a Guvernului pentru abrogarea Hotararii Guvernului nr. 1573/2022 privind aprobarea amânării închiderii unor capacități energetice cu funcționare pe lignit și a exploatărilor miniere aferente acestora.

Reamintim că, prin Hotărârea Guvernului nr. 1.573/2022 privind aprobarea amânării închiderii unor capacități energetice cu funcționare pe lignit și a exploatărilor miniere aferente acestora, s-a dispus amânarea scoaterii din exploatare a 660 MW de capacități de producere a energiei electrice pe bază de lignit, prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 108/2022 privind decarbonizarea sectorului energetic, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 334/2022, cu modificările și completările ulterioare, și a exploatărilor miniere aferente acestora, până la data de 1 octombrie 2023

Purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Cărbunaru, a declarat că România trebuie să-și îndeplinească obligația ca cele 2 grupuri energetice de la Rovinari și Turceni să intre în conservare, cu menținerea posibilității de a fi repornite în caz de nevoie.


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *