- A câștigat, dar compania mamă a formulat apel; nou termen, în octombrie 2016
OPCOM se judecă de mai bine de 2 ani cu compania mamă Transelectrica pentru a-i plăti jumătate din amenda Comisiei Europene de un milion de euro, pe care a achitat-o în iunie 2014.
CE a sancționat, în solidar, Transelectrica și filiala acesteia – OPCOM cu o amendă record de peste un milion de euro. După refuzul Transelectrica, banii au fost plătiți integral doar de către OPCOM și de atunci cele două companii se tot judecă pentru împărțirea amenzii, un nou termen în instanță fiind stabilit pentru data de 10.10.2016.
În urma unei investigații, CE a acuzat OPCOM că a abuzat de poziție dominantă pe piaţa românească cu privire la facilitarea tranzacționării energiei electrice pe piața spot, cu încălcarea normelor antitrust ale UE. CE a constatat că, timp de peste cinci ani, OPCOM i-a discriminat pe comercianţii de energie electrică din afara României cu sediul în Uniunea Europeană (UE), impunând ca membrii pieţelor spot de energie electrică să se înregistreze în România și refuzând să accepte comercianţii care erau deja înregistraţi în alte state membre ale Uniunii Europene.
După refuzul companiei mamă, OPCOM a plătit integral suma de 1.031.000 euro, urmare a unei decizii AGA din iunie 2014, deși CE a găsit răspunzătoare pentru încălcarea normelor europene, deci și pentru plata amenzii în solidar compania Transelectrica și filiala acesteia.
La data de 24.11.2014, OPCOM a chemat în judecată Transelectrica, în vederea obligării acesteia la plata sumei de 582.086,31 euro (2.585.161,72 lei la cursul BNR din data de 24.11.2014), reprezentând sumă achitată de aceasta cu titlu de amendă, din totalul amenzii de 1.031.000 euro. De asemenea, OPCOM a mai solicitat instanței de judecată obligarea Transelectrica la plata sumei de 84.867,67 lei cu titlu de dobândă legală aferentă perioadei 11.06.2014 – 24.11.2014.
În sedința de judecată din data de iulie 2015, instanța a admis cererea de chemare în judecată formulată de OPCOM și a obligat Transelectrica la plata către reclamantă a sumei de 582.086,31 de euro (reprezentând suma achitată de OPCOM în locul Transelectrica din valoarea amenzii de 1.031.000 de euro). Totodată, compania mamă trebuie să plătească o dobândă legală, aferentă sumei de 582.086,31 de euro, calculată de la data de 11.06.2014 şi până la data plăţii efective. De asemenea, instanța a obligat Transelectrica la plata cheltuielilor de judecată în sumă de 37.828,08 lei.
Ulterior, Transelectrica a formulat apel, care a fost înregistrat pe rolul Curții de Apel București, cu termen de judecată stabilit la data de 10.10.2016, se menționează în Raportul semestrial al companiei. Compania a înregistrat în anul 2014 un provizion în sumă de 2.670.029 lei pentru litigiul cu filiala OPCOM, potrivit aceluiași document.
În prezent, Transelectrica mai este implicată într-o serie de litigii importante cu ANAF, ANRE, Curtea de Conturi, SMART.