DRI, subsidiara Grupului DTEK care dezvoltă proiecte de energie regenerabilă în UE, grup controlat de Rinat Ahmetov, cel mai bogat om din Ucraina, a anunțat astăzi numirea lui Ivan Geliukh în funcția de Chief Executive Officer, începând cu data de 1 ianuarie 2025, anunță compania.

Geliukh îl înlocuiește pe John Stuart, care a condus DRI timp de aproape trei ani și a transformat compania într-unul dintre principalii jucători de energie regenerabilă pe piețele sale principale din Croația, Italia, Polonia și România. Pe parcursul mandatului lui Stuart, portofoliul DRI de energie regenerabilă și stocare de baterii a ajuns la 1,4GW, iar echipa s-a extins la aproape 100 de experți internaționali în șase birouri, se precizează în comunicatul transmis InvesTenergy.
Comentând despre mandatul său, Stuart a spus: „A fost o plăcere să transform DRI dintr-un start-up într-un producător de energie recunoscut, avansând misiunea de a accelera tranziția energetică în Europa. Țările din UE au ținte ambițioase pentru energia regenerabilă și nu am niciun dubiu că, pe măsură ce DRI se va extinde, va fi o parte importantă din această poveste. DRI găsește în Ivan un lider cu un parcurs dovedit în cadrul DTEK, și sunt sigur că va conduce businessul spre următoarea fază de dezvoltare. Îi doresc mult succes!”
Ivan Geliukh, CEO DRI, a precizat: „Sunt încântat să preiau acest rol în DRI, una dintre subsidiarele DTEK cu cea mai rapidă creștere, care are misiunea de a livra energie curată și stocare de energie în Europa.
„Vreau să-i mulțumesc lui John pentru angajamentul și conducerea sa remarcabile din ultimii ani. Sub conducerea lui, DRI a devenit un business solid în domeniul energiei regenerabile, cu un viitor promițător. Aștept cu nerăbdare să dezvolt în continuare businessul, în timp ce lucrăm pentru a livra o capacitate semnificativă de energie regenerabilă și stocare de baterii pe piețele noastre principale până în 2030, dar și să începem explorarea unor noi piețe din Europa.”
Geliukh se alătură DRI din cadrul D.Trading, divizia de tranzacționare pan-europeană a DTEK, unde a fost CEO din 2022. Sub conducerea sa, D.Trading a ajuns să opereze în 23 de țări și să activeze pe 22 de burse de tranzacționare a energiei.
Înainte de a se alătura D.Trading, Geliukh a condus DTEK Grids, unde a fost și co-președinte al grupului de coordonare ECDSO-E al operatorilor de sisteme de distribuție. Ivan s-a alăturat Grupului DTEK în 2005.
DRI este o companie dedicată să accelereze tranziția energetică în Europa Centrală și de Sud-Est. Misiunea companiei este de a lucra în țări cu potențial din Europa pentru a contribui la atingerea obiectivelor net zero, prin dezvoltarea unui portofoliu de 5GW de energie regenerabilă și baterii de stocare până în 2030. DRI lucrează în acest moment în Croația, Italia, Polonia și România. A dezvoltat deja un portofoliu de energie eoliană onshore și solară, iar la finalul anului 2023 a finalizat construcția primelor parcuri solare și eoliene în România, care acum produc energie.
DRI și OMV Petrom au semnat cel mai mare acord de achiziție directă de energie din surse fotovoltaice din România. Trei PPA-uri pe o perioadă de 8,5 ani, pentru 100 GWh pe an la un preț fix.
DRI este un dezvoltator și operator de proiecte de energie regenerabilă cu sediul principal în Amsterdam și birouri locale în Zagreb, Milano, Roma, Varșovia și București. DRI este o subsidiară a Grupului DTEK, liderul și cel mai mare investitor privat în sectorul energetic din Ucraina.