România în UE: Cea mai mare taxare pe salarii – 40,85% din valoarea salariului brut. Penultimul loc în ce privește puterea de cumpărare, al doilea cel mai mic salariu brut și net. Analiză BVBescu.ro

Publicat pe Categorii Opinii / Analize
Prima Pagina Opinii / Analize România în UE: Cea mai mare taxare pe salarii – 40,85% din valoarea salariului brut. Penultimul loc în ce privește puterea de cumpărare, al doilea cel mai mic salariu brut și net. Analiză BVBescu.ro
  • Chiar daca avem al doilea cel mai mic salariu mediu net și a doua cea mai mică putere de cumpărare din Uniunea Europeana, raportat la țările din regiune, România se află în prima jumătate a clasamentului, ocupând un decent loc 10 din 26 de state Central și Est Europene

România are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeană, un procent de 40,85% din valoarea salariului brut, potrivit unei analize realizate de BVBescu.ro. Mediana taxării în Europa este de 20,38%.

În ce privește puterea de cumpărare, România se află pe penultimul loc între țările din Uniunea Europeana, cu PPP (Puterea de cumpărare exprimată în USD) de 1931 USD. Dacă ne raportăm la țările din regiune, PPP-ul României este peste valoarea mediană, fiind similar cu cel al Portugaliei, Letoniei și Ungariei și peste cel al Federației Ruse.

Potrivit analizei BVBescu.ro, salariul mediu net din România este de 2 ori mai mic față de mediana europeană, de 2,5 ori mai mic decât cel din țările care fac parte din Uniunea Europeană și față de cel din țările din spațiul Schengen și de aproape 4 ori mai mic față de cel din statele din Europa Occidentală. România are al doilea cel mai mic salariu brut și net din Uniunea Europeană. Însă, la nivel european, România se află pe locul 30 din 45 state, atât în ceea ce privește salariul mediu brut, cât și salariul mediu net. Salariul mediu net din România este peste cel al țărilor din Europa de Est și Sud-Est, peste cel din Federația Rusă și deasupra Bulgariei. Totodată, este apropiat de țări Central Europene precum Slovacia, Ungaria, Letonia și Croația.

Se află România la coada clasamentului în Europa în ceea ce privește salarizarea? Avem cea mai mare taxare din Europa? Puterea de cumparare în România este mult mai mica decât la celelalte țări din Uniunea Europeana? Vă prezentăm o analiză realizată de BVBescu.ro

Care este salariul mediu net in tarile europene

Desi avem tendinta sa ne raportam, in special, la tarile membre ale Uniunii Europene, trebuie sa nu uitam ca acestea nu inseamna neaparat Europa. In prezent, continentul european numara 52 de state suverane, 5 state partial recunoscute si 11 state nesuverane, aflate sub administrarea unor tari precum Marea Britanie, Danemarca, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Finlanda sau Portugalia.

Astfel, pentru a putea face o comparatie mai apropiata de adevar in ceea ce priveste salariul mediu brut si net, respectiv puterea de cumparare din Romania fata de celelalte state europene, am folosit ultimele date oficiale disponibile pentru 45 dintre aceste tari.

Conform datelor furnizate de portalul Wikipedia.org, cel mai mare salariu mediu, atat brut, cat si net il gasim, in prezent, in Elvetia (6272 € brut, 4717 € net).

Cele mai scazute salarii medii, atat nete, cat si brute, sunt, in acest moment, in Moldova (453 € brut, 363 € net), Belarus (452 € brut, 394 € net), Ucraina (451 € brut, 363 € net), Armenia (423 € brut, 300 € net), Georgia (375 € brut, 300 € net), Azerbaijan (370 € brut, 307 € net) si Turcia (nu se precizeaza salariul mediu brut, 307 € net).

Acestea sunt salariile si puterea de cumparare exprimata in USD pentru cel 45 de tari europene:

StatSalariu Brut in €Salariu net in €Paritatea Puterii de cumparare in USDData ultimei raportari
Albania46538411622021-Q2
Armenia42330010592020-12
Austria4540310435682020
Azerbaijan37030712212020-03
Belarus45239415162021-02
Belgia3775244229572019
Bosnia and Herzegovina75949714572020-10
Bulgaria78060516722021-Q2
Cehia1561125024932021/Q2
Cipru1992165828242019-Q3
Croatia129796520872021-03
Danemarca6196391443972019
Elvetia6272471743242018
Estonia1553121422362021-03
Federatia Rusa63955617202021-Q3
Finlanda3380250929202016-Q2
Franta4130279131892020
Georgia37530011612021-Q2
Germania4130295234112021/Q3
Grecia1466111620402019
Irlanda4049304135232021-Q3
Islanda4739322134332018
Italia2479175225842019
Kosovo47743011362019
Letonia128094019502021-Q3
Lituania1598101222392021-Q3
Luxemburg5143357342082018
Macedonia de Mord71147515702021-10
Marea Britanie2989239328942021-09
Moldova45336310232021-Q2
Muntenegru79953515142021-11
Norvegia4807351133932020
Polonia1439103422252021-12
Portugalia1517111019572021 – Q3 – Gross
2020 – Net
Romania115170819312021-08
San Marino2445239035512017
Serbia76055115772021-05
Slovacia118590120592021-Q3
Slovenia2009129023342021-01
Spania2648203929002021/Q3
Suedia4156277032202020-05
Tarile de Jos2855215228502020
Turcia 307 2021-12
Ucraina45136315012021-06
Ungaria125185719982021-03

Din tabelul de mai sus, rezulta ca mediana salariului la nivelul celor 45 de tari europene analizate este de 2180 € brut, respectiv 1549 € net. In acelasi timp, conform tabelului, mediana salariului net este:

•           1748 € pe luna, pentru tarile care fac parte din Uniunea Europeana;

•           1876 € pe luna, daca luam in considerare doar in tarile din spatiul Schengen;

•           2657 € pe luna, daca luam in considerare doar statele din Europa Occidentala.

Cat de mare este taxarea salariilor in Uniunea Europeana

Desi nu s-au gasit date agregate disponibile la nivel european, am gasit cifre legate de taxarea salariilor in Uniunea Europeana. Conform unui studiu KPMG din 2019, Romania are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeana, impozitele reprezentand un procent de 40,85% din valoarea salariului brut. Tara noastra este urmata de Olanda (36,68%), Ungaria (33,50%) si Cehia (31,12%); La polul opus se afla Belgia (10,16%), Malta (10,00%), Marea Britanie (6,36%) si Estonia (4,36%). In Germania, taxele salariale reprezinta un procent de 26,17%. Mediana taxarii in Europa este de 20,38%; O observatie: tarile europene care au cele mai mari salarii medii nete au taxari in preajma mediei de 20,38%.

Cum arata datele, din punctul de vedere al paritatii puterii de cumparare in USD

In ceea ce priveste puterea de cumparare exprimata in USD, a acelorasi tari, se observa ca Danemarca, Elvetia si Luxemburg conduc acest clasament, cu un echivalent al puterii de cumparare de peste 4.000 USD. De cealalta parte, la coada clasamentului gasim Albania, Georgia, Kosovo, Armenia si Moldova, cu un echivalent al puterii de cumparare de sub 1.200 USD.

Ce este Puterea de cumparare exprimata in USD (PPP) si la ce este utilizat acest indicator

Puterea de cumparare exprimata in USD reflecta valorile tranzactiilor pentru marfurile tranzactionate intre tari, spre deosebire de bunurile produse pentru uz intern. Iata un exemplu, sa intelegeti mai bine despre ce este vorba: daca valoarea peso-ului mexican scade la jumatate fata de dolarul american, produsul intern brut mexican masurat in dolari se va injumatati si el. Dar asta nu inseamna neaparat ca mexicanii sunt de 2 ori mai saraci. Daca veniturile si preturile masurate in pesos raman aceleasi, puterea de cumparare a mexicanilor nu va fi mai slaba, presupunand ca bunurile importate nu sunt esentiale pentru calitatea vietii cetatenilor.

Masurarea veniturilor in diferite tari folosind Puterea de cumparare exprimata in USD ofera o intelegere a bogatiei relative in ceea ce priveste bunurile si serviciile locale de pe pietele interne. Pe de alta parte, PPP are o relevanta mica pentru masurarea costului relativ al bunurilor si serviciilor pe pietele internationale, deoarce PPP nu ia in considerare cat reprezintă 1 USD intr-o tara sau alta. Folosind exemplul mentionat mai sus, pe o piata internationala, mexicanii pot cumpara mai putin decat americanii, dupa caderea monedei lor, desi PPP-ul lor a ramas relativ neschimbat.

In ceea ce priveste Romania, intr-adevar, ne aflam pe penultimul loc, ca si putere de cumparare, dintre tarile din Uniunea Europeana, cu un PPP de 1931 USD. Puterea de cumparare exprimata in USD a tarii noastre se afla cu o treime sub mediana Uniunii Europene (2818 USD) si este de aproximativ 2 ori mai mica decat cea a Danemarcei – tara europeana cu cea mai mare putere de cumparare exprimata in USD.

Daca, insa, ne raportam la tarile din regiune, PPP-ul Romaniei este peste valoarea mediana (1693 USD), este similar cu cel al Portugaliei, Letoniei si Ungariei si peste cel al Federatiei Ruse.

Unde se afla Romania in clasamentul salariilor medii nete din Europa

Daca luam in calcul doar tarile membre ale Uniunii Europene, avem al doilea cel mai mic salariu brut si net, doar bulgarii avand remuneratii mai mici. Totusi, la nivel european, Romania se afla pe locul 30 din 45 state, atat in ceea ce priveste salariul mediu brut (1151 Euro), cat si in ceea ce priveste salariul mediu net (708 Euro).

Suntem peste tarile din Europa de Est si Sud-Est – Muntenegru, Bosnia si Herzegovina, Serbia, Macedonia, Albania, Kosovo, Belarus, Georgia, Armenia, Azerbaijan, Moldova si Ucraina. Suntem peste Federatia Rusa si deasupra Bulgariei (singura tara sub noi dintre cele din UE). Totodata, suntem destul de aproape de tari Central Europene precum Slovacia, Ungaria, Letonia si Croatia.

Cehia, Lituania, Polonia, Estonia si Slovenia sunt tarile din fosta Cortina de fier care au cel mai mare salariu mediu net. Cu exceptia Estoniei, toate tarile din Estul si Centrul Europei au un salariu mediu net mai mic decat mediana europeana. Inclusiv Grecia, care nu a facut niciodata parte din grupul tarilor din Cortina de Fier, se afla sub mediana europena…

De ce ar putea sa fie gresita comparatia cu tarile membre UE

Cand vine vorba de statisticile salariale la nivel european, abordarea curenta este legata de ideea ca trebuie sa comparam nivelul de salarizare si puterea de cumparare cu cele ale tarilor din Uniunea Europeana, deoarce Romania este una dintre cele 27 state membre. Insa, la fel ca si in cazul celorlalte tari foste membre ale Pactului de la Varsovia care acum fac parte din UE, trebuie sa nu uitam faptul ca au existat diferente semnificative, la nivel economic, fata de tarile occidentale. Astfel, sunt 2 aspecte pe care ar trebui sa le avem in vedere, pentru a crea o echitate crescuta atunci cand analizam nivelul salarizarii din Romania:

1. Diferentele semnificative de dezvoltare economica intre Estul si Vestul Europei, in momentul caderii Cortinei de fier, din 1989

Avand in vedere diferenta uriasa dintre tarile foste comuniste si democratiile occidentale la momentul 1989, pare incorect sa corelam asteptarile salariale pentru statele din Centrul si Estul Europei cu cele din Vest. Daca analizam din punctul de vedere al puterii de cumparare exprimate in USD, la momentul caderii Cortinei de fier, statele occidentale aveau un PPP mediu de 15.800 USD pe an (1.325 USD / luna), in timp ce PPP-ul mediu al statelor foste comuniste era de 5905 USD (aproape 500 USD / luna), respectiv de aproape 3 ori mai mic. Datele pentru fosta URSS arata un PPP de doar 7.112 USD (aproape 600 USD / luna) in 1989, adica ceva mai putin de jumatatea mediei vest-europene. 32 de ani mai tarziu, PPP-ul mediu al statelor „foste occidentale” a ajuns la 3790 USD (3165 USD / luna), cu doar 89% mai mare fata de PPP-ul mediu al statelor „foste comuniste”, care a ajuns la 20.088 USD (1674 USD / luna). PPP-ul Federatiei Ruse este, in acest moment, de 13632 USD (1136 USD / luna), adica de aproape 3 ori mai mic decat cel al tarilor din „Vest” si la 65% din cel al tarilor ex-comuniste.

Totodata, salariul mediu net, in anul 2000 (cele mai vechi date pe care le-am gasit), era de 3-7 ori mai mic in randul tarilor din Estul Europei, fata de cele din Vest. In prezent, diferenta de salarii dintre vestul si estul Uniunii Europene este de 1,3-3 ori. Daca in urma cu 22 de ani, diferenta dintre medianele salariului mediu dintre estul si vestul Europei era de aproximativ 6,29 ori, in prezent, aceasta a scazut la o medie de 2,71.

2. Salariul mediu net, exprimat in USD, in Romania, in 1990

Pentru a intelege mai bine de unde venim, trebuie sa analizam valoarea salariului mediu in Romania, de-a lungul anilor. Astfel, o statistica disponibila pe site-ul Casei Judetene de Pensii Giurgiu ne ofera o perspectiva mai clara asupra evolutiei salariului mediu brut si net in Romania, incepand inca din anul 1934. In urma cu aproape 90 de ani, remuneratia medie a unui salariat din Romania era de 168 lei pe luna. 13 ani mai tarziu, odata cu instaurarea regimului comunist, salariul mediu ajungea 261 lei pe luna. Daca pentru 1934 nu avem date legate de paritatea leu-dolar, in 1947, salariul mediu in tara noastra era de mai putin de… 2USD / luna (1 USD, la acel moment, era echivalat cu 150 lei).

Salariul lunar mediul net a depasit pentru prima data borna de 1.000 de lei in anul 1965 (aproximativ 168 USD). Imediat dupa Revolutie, in 1990, salariul mediu net ajungea in Romania la 3.381 lei, dar reprezenta contravaloarea a doar 97 USD. In anii ’90, salariul lunar mediu net in Romania a coborat pana in jurul valorii de 65 USD, revenind in jurul valorii de 100 USD la inceputul anilor 2000. Salariul lunar mediu net in Romania a inceput sa creasca odata cu intrarea Romaniei in Uniunea Europeana, cand a depasit pentru prima data valoarea de 200 €. In mod surprinzator, cea mai importanta crestere a salariului mediu net s-a produs dupa anul 2016, cand guvernarea PSD a fortat cresterea salariului minim pe economie, ceea ce a dus la o marire generala a lefurilor. Practic, salariul mediu pe economie aproape s-a dublat in ultimii 5 ani…

Cat de mic este, de fapt, salariul mediu net din Romania

Si totusi, suntem la coada clasamentului in Europa, in ceea ce priveste salarizarea? Este puterea de cumparare in Romania este mult mai mica decat celelalte tari din Uniunea Europeana?

Foarte clar, este faptul ca avem cea mai mare taxare pe salarii din Europa. Practic, aceasta este, in Romania, de aproximativ 2 ori mai mare decat cea din tarile europene care au cele mai mari salarii medii nete. Din nefericire insa, acest aspect nu este unul impus de Bruxelles, ci este decis chiar de clasa noastra politica…

In ceea ce priveste salariul mediu net din Romania, nu ar trebui sa ne raportam, in primul rand, la tarile din Uniunea Europeana, ci la una dintre urmatoarele doua grupe statistice: state din Europa Centrala si de Est sau state europene care s-au aflat, ca si noi, sub Cortina de Fier.

Raportat la aceste 2 grupe de state, mediana salariului mediu net este:

•           718 Euro – daca luam in calcul doar statele din fosta Cortina de fier;

•           679 Euro – daca luam in calcul toate statele din Europa Centrala si de Est.

Conform celor mai noi date disponibile din partea INS (octombrie 2021), salariul mediu net in Romania este, in acest moment, de 3544 lei, adica aproximativ 716 Euro. Acesta este similar cu mediana salariului mediu net din tele din fosta Cortina de fier si peste mediana aferenta statelor din Europa Centrala si de Est. Salariul mediu net din Romania este al 10-lea ca valoare dintre cele 21, respectiv 26 de state, fiind cu 45% mai mic decat cel din Slovenia, Cehia si Estonia (care au cel mai mare salariu mediu net din regiune), cu 35% mai mic decat cel din Grecia, cu 30% fata de Polonia si cu 15-17% fata de Croatia, Letonia, Ungaria si Slovacia.

Si in ceea ce priveste Puterea de cumparare exprimata in USD (PPP), Romania se situeaza tot pe locul 10, aceasta fiind similara cu cea din Slovacia si cu aproximativ 10% mai mica decat cele din Ungaria, Letonia sau Croatia. Cea mai mare diferenta in ceea ce priveste PPP este tot fata de Slovenia (-45%), in timp ce diferenta fata de Grecia, Estonia, Cehia sau Lituania este de 27-35%.

Asadar, chiar daca avem al doilea cel mai mic salariu mediu net si a doua cea mai mica putere de cumparare din Uniunea Europeana, raportat la tarile din regiune, Romania se afla in prima jumatate a clasamentului, ocupand un decent loc 10 din 26 de state Central si Est Europene.


Publicat de

Redacția

Echipa InvestEnergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.