Electrica are aprobarea acționarilor să investească până la 235 milioane de euro în două centrale la Craiova

Publicat pe Categorii Business, Flux energetic, Investitii / Tranzactii
Prima Pagina Actual Flux energetic Electrica are aprobarea acționarilor să investească până la 235 milioane de euro în două centrale la Craiova

Acționarii Electrica au aprobat proiectul de investiții de la Craiova, care prevede construirea unor capacități de producere a energiei electrice și termice pentru sistemul centralizat de termoficare al municipiului și pentru consumatorul industrial Ford Otosan România.

Valoarea totală a investiției este de până la 235 milioane de euro, plus TVA, pentru ambele obiective, potrivit unui raport al Electrica transmis Bursei de Valori București.

Primul obiectiv, cu o valoare estimată la 157,5 milioane euro, vizează construirea unei centrale de cogenerare destinată alimentării Sistemului de Alimentare Centralizată cu Energie Termică (SACET) din Craiova.

Al doilea obiectiv, evaluat la 65,5 milioane euro, presupune realizarea unei centrale dedicate asigurării energiei termice pentru procesele tehnologice și încălzirea platformei industriale Ford Otosan România.

În valoarea totală a proiectului este inclusă și o rezervă de aproximativ 5%, destinată acoperirii eventualelor creșteri de costuri din etapa de implementare și evoluțiilor pieței echipamentelor energetice, ceea ce ridică plafonul investiției la 235 milioane euro, fără TVA.

Electrica ar urma să finanțeze investiția din împrumuturi garantate sau negarantate și/sau din emisiunile de obligațiuni aprobate anterior de acționari, în limita plafonului de 1 miliard de euro aprobat prin Hotărârea AGEA din 29 aprilie 2026.

Compania precizează că pot fi utilizate credite-punte („bridge financing”) până la emiterea obligațiunilor sau împrumuturi dedicate proiectului, dacă acestea vor avea condiții financiare mai avantajoase, fără majorarea plafonului total de finanțare deja aprobat.

De ce investește Electrica în proiectul Electrica – argumentele pentru acționari

Citiți mai multe pe https://www.investenergy.ro/electrica-cere-acordul-actionarilor-pentru-investitia-de-235-milioane-euro-in-proiectul-craiova-care-va-alimenta-sacet-si-platforma-industriala-ford-otosan/

Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *