22.09.2026

Flux energetic

Prima Pagina Actual Flux energetic

Rețele Electrice România a modernizat stația de transformare Freidorf din Timișoara. Investiție de 26 milioane lei

Publicat pe Categorii Business, Flux energetic, Furnizare / Distributie / TransportLeave a comment

Rețele Electrice România, parte a grupului PPC în România, anunjță finalizarea lucrărilor de modernizare pentru stația de transformare 110/20 kV Freidorf, care deservește circa 9.000 de clienți din zona cu același nume a Municipiului Timișoara. Investiția de circa 26 de milioane lei face parte din strategia companiei de a crește calitatea și reziliența serviciului de … Continuă să citești Rețele Electrice România a modernizat stația de transformare Freidorf din Timișoara. Investiție de 26 milioane lei

Fostul ministru  Bogdan Ivan propune TVA redus pentru combustibili și reinstituirea situației de criză pe piață

Publicat pe Categorii Flux energetic, Opinii / AnalizeLeave a comment

Fostul ministru al Energiei, Bogdan Ivan, spune că a depus o inițiativă legislativă care prevede TVA redus pentru combustibili, de la 21% la 19%, reducerea accizei la motorina standard, precum și reinstituirea situației de criză pe piață, astfel încât prețurile la pompă să scadă. Bogdan Ivan a precizat: “Soluția este în inițiativa legislativă pe care … Continuă să citești Fostul ministru  Bogdan Ivan propune TVA redus pentru combustibili și reinstituirea situației de criză pe piață

Directorii ROMGAZ și reprezentanți ai Ministerului Energiei se instruiesc la CERONAV pentru proiectele offshore, inclusiv pentru Neptun Deep

Publicat pe Categorii Business, Flux energeticLeave a comment

Șefii ROMGAZ și reprezentanți ai Ministerului Energiei participă, în această perioadă, la programele de instruire organizate de CERONAV, în contextul dezvoltării proiectelor energetice offshore din Marea Neagră. La cursurile organizate de centrul de pregătire participă Răzvan Popescu, director general ROMGAZ, Aristotel Marius Jude, director general adjunct ROMGAZ, Sorin-Dumitru Elisei, secretar general al Ministerului Energiei, și … Continuă să citești Directorii ROMGAZ și reprezentanți ai Ministerului Energiei se instruiesc la CERONAV pentru proiectele offshore, inclusiv pentru Neptun Deep

Prima Centrală Electrică Virtuală de Baterii Telecom din România, dezvoltată de Huawei România, Bamboo Energy și Flexumers

Publicat pe Categorii Business, Esential, Flux energetic, Investitii / Tranzactii, SemnalLeave a comment

Huawei România, lider global în soluții ICT și energie inteligentă, Bamboo Energy, furnizor de top de software pentru flexibilitatea energetică și Flexumers, prima companie românească ce oferă servicii de flexibilitate și echilibrare prin intermediul modelelor de tip Demand Response anunță un parteneriat strategic pentru dezvoltarea și testarea unei soluții inovatoare menite să monetizeze bateriile de … Continuă să citești Prima Centrală Electrică Virtuală de Baterii Telecom din România, dezvoltată de Huawei România, Bamboo Energy și Flexumers

Tranzacția Romgaz – Azomureș, în analiza Consiliului Concurenței

Publicat pe Categorii Business, Flux energeticEtichete Leave a comment

Consiliul Concurenței a anunțat că analizează tranzacția prin care SNGN Romgaz S.A. intenționează să preia activele și activitățile Azomureș S.A., într-o etapă obligatorie a procesului de autorizare a concentrării economice. Potrivit anunțului autorității de concurență, operațiunea va fi evaluată în conformitate cu prevederile Legii concurenței nr. 21/1996, pentru a se stabili dacă este compatibilă cu … Continuă să citești Tranzacția Romgaz – Azomureș, în analiza Consiliului Concurenței

PPC Renewables România adaugă parcului eolian Fântânele-Vest un sistem BESS de 45 MW | 91 MWh

Publicat pe Categorii Business, Eolian, Flux energetic, Investitii / Tranzactii, RegenerabileLeave a comment

PPC Renewables România, cel mai mare investitor privat în energie regenerabilă din România, continuă dezvoltarea portofoliului său de capacități hibride și va construi în cadrul parcului eolian Fântânele Vest (CEE Fântânele-Vest) un sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) cu o capacitate de 45,72 MW | 91,44 MWh. Proiectul se ridică la o valoare … Continuă să citești PPC Renewables România adaugă parcului eolian Fântânele-Vest un sistem BESS de 45 MW | 91 MWh

APCE: Curtea Constituțională confirmă și motivează Legea Prosumatorului. Urmează promulgarea și normele ANRE

Publicat pe Categorii Flux energetic, Info, Info Consumatori, Regenerabile, SolarLeave a comment

Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie (APCE) salută publicarea motivării Deciziei Curții Constituționale prin care a fost respinsă obiecția de neconstituționalitate formulată împotriva Legii Prosumatorului. Este o victorie majoră pentru cei peste sute de mii de prosumatori din România, pentru APCE și pentru principiile dreptului european în domeniul energiei regenerabile, sew precizează în comunicatul … Continuă să citești APCE: Curtea Constituțională confirmă și motivează Legea Prosumatorului. Urmează promulgarea și normele ANRE

ENERGY STORAGE OPEN DAY 2026, pe 24 iulie la Târgu Mureș

Publicat pe Categorii Flux energetic, Regenerabile, SolarLeave a comment

FomCo Solar, în parteneriat cu Dunext România, organizează în data de 24 iulie 2026, la Hotel Imperial Inn din Târgu Mureș, ENERGY STORAGE OPEN DAY 2026, un eveniment dedicat tehnologiilor moderne de stocare a energiei. Evenimentul este așteptat să reunească aproximativ 80–100 de profesioniști din domeniul energiei regenerabile – dezvoltatori, investitori, EPC, proiectanți, instalatori, reprezentanți … Continuă să citești ENERGY STORAGE OPEN DAY 2026, pe 24 iulie la Târgu Mureș

CPAG lansează Consiliul Minților Distinse, cu lideri din energie, finanțe și mediul academic pentru dezvoltarea strategică a României

Publicat pe Categorii Business, Flux energeticLeave a comment

Consilium Policy Advisors Group (CPAG) anunță înființarea Consiliului Minților Distinse, un organism consultativ care reunește șapte lideri de seamă, cu o vastă experiență în conducerea unor companii, instituții și organizații importante din România și din întreaga Europă. Membrii Consiliului Minților Distinse sunt: Mariana Gheorghe, Ramona Jurubiță, Sergiu Oprescu, Mara Roman, Cristian Secoșan, Aura Socol și … Continuă să citești CPAG lansează Consiliul Minților Distinse, cu lideri din energie, finanțe și mediul academic pentru dezvoltarea strategică a României

Fostul ministru al Energiei Bogdan Ivan, amendat de AMEPIP cu 78.624 de lei pentru întârzieri în numirea administratorilor la SAPE și UCMH

Publicat pe Categorii Business, Esential, Flux energetic, SemnalEtichete Leave a comment

Fostul ministru al Energiei, Bogdan Ivan, a fost sancționat de Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP) cu o amendă în valoare de 78.624 de lei, ca urmare a nerespectării termenelor legale privind finalizarea procedurilor de selecție și numire a administratorilor la două companii aflate în coordonarea Ministerului Energiei. Potrivit informațiilor publicate de … Continuă să citești Fostul ministru al Energiei Bogdan Ivan, amendat de AMEPIP cu 78.624 de lei pentru întârzieri în numirea administratorilor la SAPE și UCMH