APCE: Cea mai importantă lege pentru prosumatori a trecut de Comisia de Industrii și Servicii din Camera Deputaților, cu raport pozitiv și nealterat

Publicat pe Categorii Flux energetic, Regenerabile, Solar
Prima Pagina Actual Flux energetic APCE: Cea mai importantă lege pentru prosumatori a trecut de Comisia de Industrii și Servicii din Camera Deputaților, cu raport pozitiv și nealterat
  • Dan Pîrșan: Prosumatorii nu cer favoruri, ei cer doar facturi!

Dan Pîrşan, preşedintele Asociaţiei Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie (APCE), vine cu vești bune pentru prosumatori: După multe solicitări, adrese oficiale și cu multă presiune mediatică din partea A.P.C.E., s-a reușit trecerea proiectului de lege PL-x605 de Comisia de Industrii si servicii a Camerei Deputaților cu raport pozitiv și nealterat, în forma adoptată de Senat. Urmează dezbateri în Comisia Economica si apoi, dezbaterea in plenul Camerei Deputaților.

Proiectul de lege PL-x605 pentru modificarea şi completarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale nr.123/2012 prevede, printre altele, ca prosumatorii de până în 27 KW pe loc de consum să compenseze cantitativ lunar obligațtiile de plată rezultate din contractul de furnizare a energiei electrice încheiat între prosumator și furnizorul lor de energie pe toate locurile de consum aflate în portofoliul aceluiași furnizor, precizează președintele APCE.

Într-un comunicat de presă, Asociația transmite că prosumatorii nu cer favoruri, ei cer doar facturi!

APCE prezintă situația: De peste 2 ani, mai mult de jumătate dintre prosumatorii români se confruntă cu o problemă sistemică privind nefacturarea atât a energiei consumate, cât și a energiei injectate în rețea. Asistăm la acest fenomen din cauza unei scăpări legislative și a neglijenței statului român, prin instituțiile sale, precum ANRE, Parlament, ANAF, etc., de care anumiți furnizori abuzează. Nicio entitate a statului nu a luat în toți acești ani vreo măsură la strigătul disperat al acestor oameni.

Inițial, ai putea crede că este bine să nu primești facturi la utilități. Total greșit! Nefacturarea consumului și a injecției energiei produse în exces prejudiciază grav prosumatorii prin două efecte:

  • Primirea unor facturi mari de consum la intervale mari de timp, cu o povară mare de plată pe termen scurt (unii furnizori solicită plata la 15 zile de la emiterea facturii).

Legislația prevede ca prosumatorului să i se plătească energia la 2 ani de la data facturării. Furnizorul, nefacturând timp de 2 ani, prelungește termenul de plată la peste 4 ani.

Asociația Prosumatorilor și Comunităților de Energie din România (A.P.C.E.) a făcut demersuri, încă de la înființare, pentru ca această problemă să fie rezolvată legislativ și să elimine această fisură din legislație.

Astfel, A.P.C.E. a solicitat:

  • Compensarea lunară a facturilor prosumatorilor care injectează surplusul de energie în rețea.
  • Eliminarea termenului de “păstrare” a energiei în surplus timp de 24 de luni de la data facturării.
  • Punerea în ordine a haosului existent la unii furnizori de energie din România, care refuză sau întârzie nejustificat facturarea prosumatorilor, prin penalizarea lor cu 0,2%/zi după o perioadă de grație de 30 de zile.
  • Propunerea de compensare cantitativă a energiei pe mai multe locuri de consum ale unui prosumator.

Multe dintre aceste chestiuni se regăsesc în Proiectul de Lege PL-x 605, care iată a trecut de  Comisia de Industrii și Servicii a Camerei Deputaților.

Nicăieri în lume prosumatorii nu sunt compensați financiar la 24 de luni de la data facturării. Nici până azi, nu ne-a explicat nimeni cum, un furnizor, poate să vanda mai departe o marfă (energia primită de la prosumatori) pe care nu ai facturat-o și nici nu prea are de gând să o factureze. Nu înțelegem cum pot încasa banii si mai ales TVA pentru aceasta energie nefacturata.

Nu dorim să trăim într-o Românie in care furnizori de energie încalcă legi, ordine ANRE și posibil, Codul Fiscal, la nesfârșit, cu bună știință. Nu cerem favoruri, cerem doar FACTURI!, se precizează în comunicatul APCE.


Publicat de

Redacția

Echipa InvesTenergy

Un comentariu la “APCE: Cea mai importantă lege pentru prosumatori a trecut de Comisia de Industrii și Servicii din Camera Deputaților, cu raport pozitiv și nealterat”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *