24.08.2026

Stiri externe

Prima Pagina Actual Stiri externe

Inițiativă UE: Peste 350.000 de IMM-uri europene vor primi sprijin pentru eficiență energetică. Grupul BEI alocă 17,5 miliarde euro

Publicat pe Categorii Eficienta energetica, Stiri externeLeave a comment

Peste 350 000 de companii din întreaga Europă vor câștiga eficiență energetică datorită unei inițiative de finanțare a Uniunii Europene în valoare de 17,5 miliarde EUR. Inițiativa privind eficiența energetică pentru întreprinderile mici și mijlocii (IMM-uri), condusă de Grupul Băncii Europene de Investiții (BEI) și susținută de Comisia Europeană, are drept scop ajutarea IMM-urilor care … Continuă să citești Inițiativă UE: Peste 350.000 de IMM-uri europene vor primi sprijin pentru eficiență energetică. Grupul BEI alocă 17,5 miliarde euro

MOL și O&GD au descoperit un nou zăcământ petrolier

Publicat pe Categorii Flux energetic, Petrol si gaze, Stiri externeLeave a comment

MOL și O&GD au descoperit un nou zăcământ petrolier la o adâncime de aproximativ 2.400 de metri în apropiere de Galgahévíz, Ungaria. Sonda, denumită Galgahévíz-4, are o capacitate de producție de aproximativ 1.000 de barili de țiței pe zi, care este prelucrat la rafinăria Dunărea din Százhalombatta. Noua descoperire coincide cu cea de-a 60-a aniversare … Continuă să citești MOL și O&GD au descoperit un nou zăcământ petrolier

În premieră în Germania, vehiculele electrice pot fi folosite ca unități flexibile de stocare a energiei. BMW și E.ON lansează soluția Vehicle-to-Grid

Publicat pe Categorii Business, Stiri externeLeave a comment

BMW și E.ON lansează prima soluție Vehicle-to-Grid pentru clienții din Germania, care permite mașinilor electrice să joace un rol activ pe piața de energie. Clienții pot încărca gratuit acasă până la 14.000 de kilometri pe an. Pentru prima dată în Germania, vehiculele electrice pot fi folosite ca unități flexibile de stocare a energiei în viața … Continuă să citești În premieră în Germania, vehiculele electrice pot fi folosite ca unități flexibile de stocare a energiei. BMW și E.ON lansează soluția Vehicle-to-Grid

ACER: Europa a pierdut 580 milioane euro în 2024 din cauza subutilizării rețelelor. Respectarea regulii de 70% ar fi putut preveni creșterile bruște ale prețurilor la electricitate în Europa de Sud-Est

Publicat pe Categorii Business, Furnizare / Distributie / Transport, Opinii / Analize, Stiri externeLeave a comment

În cel mai recent raport, Agenția pentru Cooperarea Autorităților de Reglementare din Domeniul Energiei (ACER) atrage atenția că operatorii de transport din UE nu respectă pe deplin regula de alocare a 70% din capacitatea rețelelor pentru comerțul interzonal, ceea ce a dus la pierderi de 580 milioane de euro în 2024 și la explozia prețurilor … Continuă să citești ACER: Europa a pierdut 580 milioane euro în 2024 din cauza subutilizării rețelelor. Respectarea regulii de 70% ar fi putut preveni creșterile bruște ale prețurilor la electricitate în Europa de Sud-Est

Noul CEO al MET Group este Huibert Vigeveno. Vine de la Shell. Lakatos va fi Președintele Executiv al CA al Holdingului

Publicat pe Categorii Electrica si termica, Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Compania elvețiană MET Group, jucător important în industria energetică europeană, anunță numirea lui Huibert Vigeveno în funcția de Director Executiv al Grupului (GCEO), începând cu data de 1 ianuarie 2026. Acționarul majoritar și actualul GCEO al MET Group, Benjamin Lakatos, va continua în funcția de Președinte Executiv al Consiliului de Administrație și va rămâne activ … Continuă să citești Noul CEO al MET Group este Huibert Vigeveno. Vine de la Shell. Lakatos va fi Președintele Executiv al CA al Holdingului

Grupul PPC participă la proiectul european de cercetare SOLARIS

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Grupul PPC participă la proiectul european de cercetare SOLARIS (Acord de finanțare nr. 101146377), ce are ca scop dezvoltarea unor strategii de operare și întreținere mai eficiente, fiabile și profitabile pentru sistemele fotovoltaice din toată Europa. Proiectul este cofinanțat prin programul Horizon Europe, are o durată de patru ani (2024–2028) și este coordonat de Universitatea … Continuă să citești Grupul PPC participă la proiectul european de cercetare SOLARIS

Contribuie la viitorul energiei în UE! Comisia Europeană lansează consultări publice asupra Planului de acțiune pentru electrificare și Strategiei privind încălzirea și răcirea

Publicat pe Categorii Flux energetic, Opinii / Analize, Stiri externeLeave a comment

Comisia Europeană a lansat consultări publice asupra Planului de acțiune al UE pentru electrificare și Strategiei UE privind încălzirea și răcirea. Inițiativele se înscriu în Pactul pentru o industrie curată și în Planul de acțiune pentru energie la prețuri accesibile și urmăresc îmbunătățirea eficienței energetice, consolidarea securității energetice și creșterea utilizării de energie curată produsă … Continuă să citești Contribuie la viitorul energiei în UE! Comisia Europeană lansează consultări publice asupra Planului de acțiune pentru electrificare și Strategiei privind încălzirea și răcirea

E.ON emite cu succes obligațiuni verzi în valoare de 1,1 miliarde euro

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

E.ON a emis cu succes două tranșe de obligațiuni verzi cu un volum combinat de 1,1 miliarde de euro, respectiv: •         500 milioane euro – obligațiuni verzi cu scadență în septembrie 2031 și cupon de 3%; •         600 milioane euro – obligațiuni verzi cu scadență în septembrie 2035 și cupon de 3,5%. Directorul financiar al … Continuă să citești E.ON emite cu succes obligațiuni verzi în valoare de 1,1 miliarde euro

Conferința Europeană privind Energia Nucleară și SMR – ENES2025: 14-15 octombrie 2025, la Praga. InvesTenergy este Partener Media

Publicat pe Categorii Energie, Evenimente, Flux energetic, Hidro si nucleara, Stiri externeLeave a comment

Conferința Europeană privind Energia Nucleară și SMR – ENES 2025 revine și va avea loc în perioada 14-15 octombrie 2025, la Praga, Republica Cehă. InvesTenergy este Partener Media la evenimentului internațional. Fiind cel mai influent eveniment privind Energia Nucleară și SMR din Europa, conferința din acest an va fi structurată sub forma unui forum principal … Continuă să citești Conferința Europeană privind Energia Nucleară și SMR – ENES2025: 14-15 octombrie 2025, la Praga. InvesTenergy este Partener Media

Vinci Energies va prelua 3 companii românești. Tranzacția este în analiză la Consiliul Concurenței

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Consiliul Concurenţei analizează tranzacția prin care Vinci Energies S.R.L. intenționează să preia Energobit S.A., ELM Electromontaj Cluj S.A. și Energobit Control Systems S.R.L. Vinci Energies S.R.L. face parte din Grupul Vinci, activ în mai multe domenii, precum: concesiuni și infrastructură (în special autostrăzi și aeroporturi), construcții, lucrări publice și inginerie civilă, va prelua servicii energetice … Continuă să citești Vinci Energies va prelua 3 companii românești. Tranzacția este în analiză la Consiliul Concurenței