24.08.2026

Stiri externe

Prima Pagina Actual Stiri externe

Siria în beznă. Cauza: un prezumtiv atac asupra unui gazoduct

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Pană de curent în Siria. Un prezumtiv atac asupra unui gazoduct a provocat întreruperea electricităţii în întreaga Sirie, au anunţat luni mai mulţi miniştri citaţi de agenţia oficială de presă, potrivit Agerpres. Ministrul Electricităţii a declarat că explozia unei conducte de gaz duminică seară în împrejurimile Damascului „a provocat o întrerupere a alimentării cu energie … Continuă să citești Siria în beznă. Cauza: un prezumtiv atac asupra unui gazoduct

Reuters: Transformarea digitală a companiilor europene de utilități, accelerată de pandemie

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Companiile europene de utilităţi trebuie să accelereze adoptarea noilor tehnologii. Criza provocată de pandemia de coronavirus (COVID-19) le forţează să folosească software, şi nu oameni, pentru a coordona infrastructura vitală, inclusiv centralele şi reţelele, se arată într-o analiză a Reuters. Când Italia a adoptat măsuri de izolare impuse pentru a opri răspândirea pandemiei, a trebuit … Continuă să citești Reuters: Transformarea digitală a companiilor europene de utilități, accelerată de pandemie

Pactul verde european: Comisia Europeană a revizuit directivele privind energia regenerabilă și eficiența energetică. Foile de parcurs, în consultare publică până pe 21 septembrie

Publicat pe Categorii Actual, Opinii / Analize, Semnal, Stiri externeLeave a comment

Comisia Europeană anunță lansarea unei consultări cu privire la revizuirea directivei privind energia din surse regenerabile și a directivei privind eficiența energetică în vederea punerii în practică a Pactului verde european. Comisia comunică că a luat primele măsuri în procesul de revizuire a Directivei privind energia din surse regenerabile, invitând cetățenii și părțile interesate să … Continuă să citești Pactul verde european: Comisia Europeană a revizuit directivele privind energia regenerabilă și eficiența energetică. Foile de parcurs, în consultare publică până pe 21 septembrie

Enel a intrat în Grupul Consultativ pentru Piața Obligațiunilor Durabile al Bursei de la Londra

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Enel a fost inclusă în Grupul Consultativ pentru Piața Obligațiunilor Durabile al Bursei de la Londra (SBMAG). Enel este singura companie italiană și singura companie de utilități din lume inclusă în această inițiativă. SBMAG, care cuprinde actori cheie de pe piață care lucrează activ în domeniul finanțărilor durabile, are ca scop consilierea companiilor și a … Continuă să citești Enel a intrat în Grupul Consultativ pentru Piața Obligațiunilor Durabile al Bursei de la Londra

Enel X se extinde pentru a deservi întreaga națiune a Japoniei

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Enel X Japonia, cel mai mare agregator independent de servicii de echilibrare a rețelei prin managementul consumului de energie al țării, își extinde acoperirea geografică în acest an, pentru a oferi servicii întregii Japonii. Compania va furniza servicii de echilibrare a rețelei și centrale electrice virtuale în regiuni noi din țară, acumulând și mai mult … Continuă să citești Enel X se extinde pentru a deservi întreaga națiune a Japoniei

Strategia UE privind energia din surse regenerabile offshore, în consultare publică

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Comisia Europeană a lansat o consultare publică referitoare la Strategia UE privind energia din surse regenerabile offshore, ce va sprijini dezvoltarea și integrarea surselor offshore în mixul energetic al UE, pentru a susține obiectivele noastre ambițioase în materie de climă pentru 2030 și 2050. Aceasta va prezenta o nouă abordare în ceea ce privește exploatarea … Continuă să citești Strategia UE privind energia din surse regenerabile offshore, în consultare publică

Enel Green Power construiește primul proiect de energie regenerabilă plus stocare din America de Nord

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

În plus, compania intenționează să instaleze capacități de stocare a energiei de 1 GW prin proiectele viitoare la scală utilitară aflate în portofoliul de regenerabile al companiei în Statele Unite până în 2022 Enel Green Power a început construcția proiectului solar plus stocare Lily, primul său proiect hibrid din America de Nord care integrează o … Continuă să citești Enel Green Power construiește primul proiect de energie regenerabilă plus stocare din America de Nord

Engie a achiziționat rețeaua de contucte TAG din Brazilia

Publicat pe Categorii Stiri externeLeave a comment

Consorţiul format din compania franceză de utilităţi Engie şi fondul canadian de investiţii CDPQ a achiziționat participația de 10% deținută de gigantul energetic brazilian Petrobras la reţeaua de gazoducte TAG. Tranzacţia este evaluată la un miliard de reali (187,5 milioane de dolari), transmite Reuters, informație preluată de Agerpres. Consorţiul a câştigat anul trecut licitaţia pentru … Continuă să citești Engie a achiziționat rețeaua de contucte TAG din Brazilia

Centrul de Coordonare a Securității Operaționale din Regiunea Sud-Est Europeană face angajări. Anunțul, publicat de Transelectrica

Publicat pe Categorii Flux energetic, Info Consumatori, Stiri externeLeave a comment

SEleNe CC ( Southeast Electricity Network Coordination Center) – Centrul de Coordonare a Securității Operaționale din Regiunea Sud-Est Europeană  este în căutare de candidați pentru următoarele mai multe poziții. Transelectrica, care a intrat în acționariatul Centrului Regional în luna mai anul curent, a publicat anunțul SEleNE CC și invită specialiștii în domeniile vizate să se … Continuă să citești Centrul de Coordonare a Securității Operaționale din Regiunea Sud-Est Europeană face angajări. Anunțul, publicat de Transelectrica

Pierderi la Gazprom. Sadygov, vicepreședinte: Sunt în principal „pe hârtie”

Publicat pe Categorii Flux energetic, Stiri externeLeave a comment

Grupul Gazprom, cel mai mare producător mondial de gaze naturale, a raportat pierderi consistente pentru primul trimestru al acestui an, în condiţiile în care pandemia de coronavirus a redus cererea de gaze naturale şi preţurile, informează Financial Times, potrivit Agerpres. În perioada ianuarie-martie 2020, Gazprom a înregistrat pierderi nete de 116,2 miliarde de ruble (1,6 … Continuă să citești Pierderi la Gazprom. Sadygov, vicepreședinte: Sunt în principal „pe hârtie”