28.06.2026

Semnal

Regulamentul privind racordarea utilizatorilor la reţelele electrice de interes public va intra în vigoare la data de 1 noiembrie. Nemulțumiri mari de partea operatorilor, ce răspunde ANRE

Publicat pe Categorii Business, Esential, Semnal1 Comment

Decizia ANRE: Distribuitorii vor fi responsabili și vor suporta costurile pentru achiziţia şi montarea în punctul de delimitare a contorului de măsurare a energiei electrice sau a blocului de măsură și protecție complet echipat Un nou Regulament privind racordarea utilizatorilor la reţelele electrice de interes public va intra în vigoare la data de 1 noiembrie. … Continuă să citești Regulamentul privind racordarea utilizatorilor la reţelele electrice de interes public va intra în vigoare la data de 1 noiembrie. Nemulțumiri mari de partea operatorilor, ce răspunde ANRE

Electrica Furnizare achiziționează servicii suport vânzări și IT. Vor fi angajați peste 183 de consultanți vânzări și relații clienți

Publicat pe Categorii Business, Esential, Furnizare / Distributie / Transport, Semnal2 Comments

Compania  achiziționează și servicii Contact Center/Telesales Electrica Furnizare, companie a Grupului Electrica, achiziționează servicii suport vânzări și IT pe durata a 12 luni, pentru care este dispusă să plătească minim 7.890.503 lei (1.630.505 euro) și maxim 8.475.062 lei (1.751.299 euro). Termenul limită de depunere a ofertelor este 21 septembrie. Conform caietului de sarcini, Electrica Furnizare … Continuă să citești Electrica Furnizare achiziționează servicii suport vânzări și IT. Vor fi angajați peste 183 de consultanți vânzări și relații clienți

ALRO Slatina, primul mare consumator industrial energointensiv care a primit 243 de milioane de lei pe schema de ajutor de stat. Ministrul Virgil Popescu: Vor fi soluționate dosarele și se va face plata următorilor mari consumatori

Publicat pe Categorii Business, SemnalLeave a comment

ALRO Slatina, primul mare consumator industrial energointensiv care și-a depus dosarul în cadrul  schemei de ajutor de stat, a beneficiat de plata a aproximativ 243 de milioane de lei, anunță Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri. Companiile active în România în sectoarele care se confruntă cu costurile semnificative ale electricităţii şi care sunt în … Continuă să citești ALRO Slatina, primul mare consumator industrial energointensiv care a primit 243 de milioane de lei pe schema de ajutor de stat. Ministrul Virgil Popescu: Vor fi soluționate dosarele și se va face plata următorilor mari consumatori

Parteneriat OMV Petrom – Enel X. Se vor instala 10 stații de reîncărcare rapidă pentru mașini electrice în benzinăriile din rețeaua OMV și Petrom, acoperind o distanță de 380 kilometri pe drumurile principale din România

Publicat pe Categorii Esential, Investitii / Tranzactii, SemnalLeave a comment

Bateria unui autovehicul va fi încărcată până la 80% în 25 de minute Colaborare OMV Petrom – Enel X. OMV Petrom, cea mai mare companie de energie din Europa de Sud-Est, și Enel X România, companie membră a Enel X, divizia de servicii avansate de energie a Grupului Enel, vor instala, în următoarele luni, în … Continuă să citești Parteneriat OMV Petrom – Enel X. Se vor instala 10 stații de reîncărcare rapidă pentru mașini electrice în benzinăriile din rețeaua OMV și Petrom, acoperind o distanță de 380 kilometri pe drumurile principale din România

FOREN 2020. Șefii marilor companii din energie insistă la autorități: Peste 4 luni se liberalizează complet piața de energie și nu s-a făcut nimic în privința consumatorilor vulnerabili!

Publicat pe Categorii Electrica si termica, Energie, Esential, Opinii / Analize, SemnalLeave a comment

Stabilirea unui plan de lucru, alături de echipa Ministerului Economiei, privind definirea consumatorului vulnerabil – pe agenda ministrului Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru „Liberalizarea completă a pieței de energie electrică din ianuarie 2021 este o adevărată provocare, sunt încă multe necunoscute. Nu avem o definire clară a consumatorului vulnerabil. Am citit în presă că … Continuă să citești FOREN 2020. Șefii marilor companii din energie insistă la autorități: Peste 4 luni se liberalizează complet piața de energie și nu s-a făcut nimic în privința consumatorilor vulnerabili!

Transelectrica anunță: Centrala de 430 MW în ciclu combinat de la Iernut, racordată la SEN până la finele lunii septembrie. Lucrările la retehnologizarea Stației Ungheni, în graficul asumat

Publicat pe Categorii Esential, Investitii / Tranzactii, Semnal1 Comment

Compania Naționalã de Transport al Energiei Electrice Transelectrica anunță că înregistreazã progrese importante în derularea proiectelor de investiții, retehnologizare și modernizare, din stațiile electrice de transformare 400/220/110/6 kV Iernut și 220/110/20 kV Ungheni. La sfârșitul lunii septembrie 2020, va fi finalizatã etapa din proiectul derulat în stația Iernut prin care sunt create condițiile de racordare … Continuă să citești Transelectrica anunță: Centrala de 430 MW în ciclu combinat de la Iernut, racordată la SEN până la finele lunii septembrie. Lucrările la retehnologizarea Stației Ungheni, în graficul asumat

Ministrul Virgil Popescu: Legea 173/2020 face foarte mult rău, trebuie corectată rapid! Interzicerea vânzării participaţiilor deţinute de stat la companii va duce la blocaje în activitate, insolvențe, neîncasare de dividente

Publicat pe Categorii Opinii / Analize, SemnalLeave a comment

Ministrul a exemplificat: La CE Oltenia avem extraordinar de multe active sociale – biserici, cimitire, cantine, care nu aduc venituri, prinse în programul de restructurare. Uzina de la Feldioara trebuie vândută către Nuclearelectrica Legea 173/2020 prin care Parlamentul a interzis Guvernului, pe o perioadă de doi, vânzarea participaţiilor deţinute de stat la companii, trebuie modificată, … Continuă să citești Ministrul Virgil Popescu: Legea 173/2020 face foarte mult rău, trebuie corectată rapid! Interzicerea vânzării participaţiilor deţinute de stat la companii va duce la blocaje în activitate, insolvențe, neîncasare de dividente

AFEER se extinde. Va fi “vocea” comună a furnizorilor de energie electrică și gaze naturale

Publicat pe Categorii Business, Esential, Furnizare / Distributie / Transport, SemnalLeave a comment

Dedicată furnizorilor de energie electrică de mai bine de 13 ani, Asociația Furnizorilor de Energie Electrică din România a decis să-și extindă activitatea și să vină și în sprijinul furnizorilor de gaze naturale, să fie “vocea”  comună a companiilor  care alimentează cu energie electrică și gaze naturale, în condiții de siguranță și fiabilitate, milioane de … Continuă să citești AFEER se extinde. Va fi “vocea” comună a furnizorilor de energie electrică și gaze naturale

Nou șef la Administrația Fondului pentru Mediu – Dan Cătălin Vatamanu. Andreea Kohalmi-Szabo, revocată din funcţie după doar 3 luni

Publicat pe Categorii Esential, Flux energetic, Mediu, Regenerabile, Semnal1 Comment

După doar 3 luni, șefa Administraţiei Fondului pentru Mediu, Andreea Kohalmi-Szabo, a fost revocată din funcţie. Președinte al AFM a fost numit Dan Cătălin Vatamanu, vicepreşedintele PMP Mehedinţi. Vatamanu, de profesie inginer, candidat la Primăria Baia de Aramă, a fost numit prin decizie semnată de premierul Ludovic Orban. Preşedintele AFM are rang de secretar de … Continuă să citești Nou șef la Administrația Fondului pentru Mediu – Dan Cătălin Vatamanu. Andreea Kohalmi-Szabo, revocată din funcţie după doar 3 luni

Liberalii și-au pus om la șefia Comisiei de Industrii și Servicii din Camera Deputaților. După 14 ani la conducere, Iulian Iancu a fost înlocuit cu Bumb Sorin-Ioan

Publicat pe Categorii Energie, Esential, Flux energetic, Info Legislativ, SemnalLeave a comment

Iancu a fost numit secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor După 14 ani la conducere, deputatul PSD Iulian Iancu nu mai este Președintele Comisiei de Industrii și Servicii din Camera Deputaților. El a fost numit secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor. Cu data de 2 septembrie, comisia de specialitate este condusă de Bumb … Continuă să citești Liberalii și-au pus om la șefia Comisiei de Industrii și Servicii din Camera Deputaților. După 14 ani la conducere, Iulian Iancu a fost înlocuit cu Bumb Sorin-Ioan