26.06.2026

Semnal

Adio concurență pe piața de energie! Anunț oficial al ANRE: Românii care optează pentru furnizarea în regim reglementat nu vor avea creșteri de prețuri la energie și gaze în următorii 3 ani

Publicat pe Categorii Business, Esential, Semnal2 Comments

Autoritatea le transmite consumatorilor casnici din piața concurențială că pot să revină pe piața reglementată, în situația în care consideră că este mai avantajos! Adică, preţul  practicat de FUI este mai bun comparativ cu al furnizorilor din piaţa liberă; Între timp, la sediul ANRE are loc o ședință cu operatorii din piață în care se … Continuă să citești Adio concurență pe piața de energie! Anunț oficial al ANRE: Românii care optează pentru furnizarea în regim reglementat nu vor avea creșteri de prețuri la energie și gaze în următorii 3 ani

Efectele ploii înghețate la E-Distribuție Dobrogea: Peste 200 stâlpi rupți, 56 km de rețele trebuie înlocuite

Publicat pe Categorii Electrica si termica, Energie, Esential, Flux energetic, SemnalLeave a comment

Informații noi de la E-Distribuție Dobrogea. În data de 28 ianuarie, la ora 20:00, situaţia se prezenta astfel: – Pe aria judeţelor Călăraşi şi Ialomiţa, 10 linii de înaltă tensiune, din cauza galopajului şi a depunerilor masive de chiciură pe conductori, au înregistrat defecţiuni prin ruperea conductorilor şi a unor componente de reţea, fiind afectată … Continuă să citești Efectele ploii înghețate la E-Distribuție Dobrogea: Peste 200 stâlpi rupți, 56 km de rețele trebuie înlocuite

După patru zile de vreme extremă, distribuitorii vor face bilanțul pagubelor. ANRE va decide dacă acestea vor fi suportate de consumatori. Apel la autorități: Nu mai luați banii de investiții de la companiile din energie!

Publicat pe Categorii Esential, Investitii / Tranzactii, Opinii / Analize, SemnalLeave a comment

Începutul de săptămână vine cu o veste bună: după 4 zile de ploaie înghețată cu vânt puternic, vremea se încălzește ușor. În rețelele de furnizare și distribuție a energiei electrice s-au produs avarii grave, se lucrează în continuare la realimentarea cu energie a zeci de mii de gospodării. După care urmează ca operatorii să facă … Continuă să citești După patru zile de vreme extremă, distribuitorii vor face bilanțul pagubelor. ANRE va decide dacă acestea vor fi suportate de consumatori. Apel la autorități: Nu mai luați banii de investiții de la companiile din energie!

Eurelectric: „De la conducte la platforme”. Kristian Ruby: Distribuitorii de energie sunt “brăzdarul” viitorului sistem energetic. Au nevoie urgentă de sprijinul reglementatorilor și al statelor membre pentru a-și juca rolul în noul sistem

Publicat pe Categorii Electrica si termica, Energie, Esential, Opinii / Analize, SemnalLeave a comment

„Pachetul privind energia curată vine cu multe dispoziții cu privire la noile activități ale companiilor de distribuție. O punere în aplicare uniformă în statele membre este importantă pentru companiile care funcționează în mai multe țări, iar barierele de reglementare în calea inovării ar trebui să fie reduse la minimum”, susține Eurelectric “Succesul tranziției energetice depinde … Continuă să citești Eurelectric: „De la conducte la platforme”. Kristian Ruby: Distribuitorii de energie sunt “brăzdarul” viitorului sistem energetic. Au nevoie urgentă de sprijinul reglementatorilor și al statelor membre pentru a-și juca rolul în noul sistem

Ședință la ANRE pe 29 ianuarie. Operatorii, invitați să discute reglementările privind asigurarea furnizării de energie electrică pentru clienții casnici ai furnizorilor de ultimă instanță pentru următorii 3 ani, în condiții reglementate

Publicat pe Categorii Business, Esential, Info Consumatori, SemnalLeave a comment

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE organizează, în data de 29 ianuarie , ședință cu operatorii economici din piața energiei pentru discutarea pachetului de reglementări aplicabile în perioada 1 martie 2019 – 28 februarie 2022 referitor la asigurarea furnizării de energie electrică pentru clienții casnici ai furnizorilor de ultimă instanță, în condiții … Continuă să citești Ședință la ANRE pe 29 ianuarie. Operatorii, invitați să discute reglementările privind asigurarea furnizării de energie electrică pentru clienții casnici ai furnizorilor de ultimă instanță pentru următorii 3 ani, în condiții reglementate

Prima Conferință a Prosumatorilor, pe 18 februarie. Inițiativa aparține energiaTa

Publicat pe Categorii Evenimente, Flux energetic, Info Consumatori, SemnalLeave a comment

Detalii în energiaTa: Comunitatea Prosumatorilor, pagină creată pe facebook energiaTa organizează, în data de 18 februarie, Prima Conferință a Prosumatorilor. Organizatorii invită, la acest eveniment ce se dorește a fi o dezbatere, reprezentanți ai Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, ai Agenției Fondului de Mediu, prosumatori, viitori prosumatori, instalatori, distribuitori, furnizori, asociații, media, etc. … Continuă să citești Prima Conferință a Prosumatorilor, pe 18 februarie. Inițiativa aparține energiaTa

Exces de zel pe ANRE. Deși OUG 114 nu prevede, taxa de 2% se aplică și pentru certificatele verzi. Este o taxă la o subvenţie! Se încalcă reglementări contabile, susțin regenerabilii

Publicat pe Categorii Energie, Esential, Opinii / Analize, Regenerabile, SemnalLeave a comment

În prezent, certificatele verzi sunt contabilizate într-un cont special și au valoare doar în momentul tranzacționării. Un astfel de cont special se află în afara bilanțului contabil, iar certificatele verzi nu pot fi luate în calcul la cifra de afaceri totală a unei companii, potrivit producătorilor din sectorul regenerabilelor Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul … Continuă să citești Exces de zel pe ANRE. Deși OUG 114 nu prevede, taxa de 2% se aplică și pentru certificatele verzi. Este o taxă la o subvenţie! Se încalcă reglementări contabile, susțin regenerabilii

Încă 2 proiecte de ordin ANRE pentru OUG 114, în consultare publică. Preţurile la energie pentru populaţie, menținute “la un nivel relativ constant” timp de 3 ani. Hidroelectrica și Nuclearelectrica, obligate să livreze 65% din producție către FUI

Publicat pe Categorii Energie, Esential, Info Legislativ, SemnalLeave a comment

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE și-a făcut datoria: după elaborarea Ordinului și metodologiei privind contribuția bănească de 2% din cifra de afaceri a operatorilor din energie, vine cu încă două proiecte de ordin și completează pachetul de reglementări aplicabile începând cu 1 martie 2019, timp de 3 ani, care au ca … Continuă să citești Încă 2 proiecte de ordin ANRE pentru OUG 114, în consultare publică. Preţurile la energie pentru populaţie, menținute “la un nivel relativ constant” timp de 3 ani. Hidroelectrica și Nuclearelectrica, obligate să livreze 65% din producție către FUI

Suprataxați retroactiv și fără șanse de supraviețuire, mulți dintre investitorii din energie se pregătesc să acționeze în instanță ANRE

Publicat pe Categorii Business, Esential, SemnalLeave a comment

Va fi o avalanșă de procese, măcar unul dintre noi să câștige în fața ANRE și atunci să vedeți revoluție, ne-a spus un investitor care nu are șanse să-și salveze afacerea în noul context legal stabilit peste noapte de Guvern Este oficial și textul legii nu lasă loc interpretărilor: taxarea firmelor din energie se aplică … Continuă să citești Suprataxați retroactiv și fără șanse de supraviețuire, mulți dintre investitorii din energie se pregătesc să acționeze în instanță ANRE

Greva de la CE Oltenia s-a încheiat, minerii s-au întors la lucru. Au acceptat oferta Ministerului Energiei și administrației: vor primi un spor de producție la salariu de 1.000 de lei brut

Publicat pe Categorii Esential, SemnalLeave a comment

Ultima oră: Începând cu ora 20.00 s-a reluat activitatea în toate carierele din cadrul CE Oltenia. Ministerul Energiei a anunțat că minerii vor relua activitatea în şapte cariere ale CE – Roșia, Rovinari, Tismana, Jilț Nord, Jilț Sud, Lupoaia și Husnicioara, după ce au obținut în plus până la 1000 de lei brut la salariu. … Continuă să citești Greva de la CE Oltenia s-a încheiat, minerii s-au întors la lucru. Au acceptat oferta Ministerului Energiei și administrației: vor primi un spor de producție la salariu de 1.000 de lei brut