06.06.2026

Semnal

CE Hunedoara: Planul de restructurare, bătut în cuie. Se închid minele Lonea şi Lupeni. Plan de redresare complex la CE Oltenia

Publicat pe Categorii Minerit, Petrol si gaze, SemnalLeave a comment

Oficialii Ministerului Energiei: Închiderea minelor nu va însemna disponibilizarea de mâine a angajaților Minele Lonea și Lupeni din Valea Jiului vor fi închise până în 2018. Doar minele Livezeni și Vulcan vor mai face parte din Complexul Energetic Hunedoara. Anunţul a fost făcut de ministrul Energiei, Victor Grigorescu, într-o conferință de presă. Oficialii Ministerului Energiei … Continuă să citești CE Hunedoara: Planul de restructurare, bătut în cuie. Se închid minele Lonea şi Lupeni. Plan de redresare complex la CE Oltenia

Liberalizare timpurie a pieţei gazelor: ANRE zice DA, marile companii: NU suntem pregătiţi să experimentăm!

Publicat pe Categorii Opinii / Analize, Petrol si gaze, SemnalLeave a comment

Câştigul pentru consumatori:  preţ corect la gaze ANRE vrea să suspende pe trei luni calendarul de liberalizare, care prevede o creştere cu 10% a preţului pentru populaţie de la 1 iulie. Motivul: noul an gazier va începe la 1 octombrie Este un moment prielnic pentru liberalizarea timpurie a pieței gazelor, susţine Niculae Havrileţ, preşedintele Autorităţii … Continuă să citești Liberalizare timpurie a pieţei gazelor: ANRE zice DA, marile companii: NU suntem pregătiţi să experimentăm!

Furnizorii de energie, tot băieţi deştepţi: au rezolvat cu certificatele verzi. Din 49 au mai rămas 16 buni de plată la  Fondul de Mediu

Publicat pe Categorii Business, SemnalLeave a comment

Romenergy, RAAN şi Complexul Energetic Hunedoara rămân în topul restanţierilor Din 49 au mai rămas 16 furnizori buni de plată la Administraţia Fondului de Mediu. ANRE a publicat o nouă listă a operatorilor economici care nu şi-au îndeplinit cota obligatorie de achiziţie de certificate verzi şi numărul de certificate verzi achiziţionate de aceştia pentru anul … Continuă să citești Furnizorii de energie, tot băieţi deştepţi: au rezolvat cu certificatele verzi. Din 49 au mai rămas 16 buni de plată la  Fondul de Mediu

Curtea de Conturi atacă dur ANRE pentru nereguli şi ilegalităţi  în sectorul energetic în perioada 2010 – 2014

Publicat pe Categorii Electrica si termica, Energie, Semnal1 Comment

ANRE are obiecţii: raportul nu prezintă concluzii actualizate şi obiective Pierderi în reţelele de distribuţie şi transport, de aproape 2 miliarde de euro, suportate de consumatori Contracte bilaterale negociate direct ilegale; tranzacţii dubioase cu certificate verzi Lipsă de investiţii ce a condus la pierderi uriaşe în reţelele de distribuţie cu impact major în facturile la … Continuă să citești Curtea de Conturi atacă dur ANRE pentru nereguli şi ilegalităţi  în sectorul energetic în perioada 2010 – 2014

Scenariu energetic optim în România după 2025: cu reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă, centrala Tarniţa, energie regenerabilă şi tehnologii inovatoare

Publicat pe Categorii Investitii / Tranzactii, Semnal1 Comment

Varianta scenariului energetic optim care răspunde cel mai bine cerinţelor de securitate energetică, decarbonare şi acoperire a deficitului de putere estimat să apară în România după anul 2025 include: creşterea capacităţii nucleare de la Cernavodă cu încă două unităţi nucleare şi prelungirea duratei de operare a Unităţilor 1 şi 2,  dezvoltarea proiectului centralei hidro de … Continuă să citești Scenariu energetic optim în România după 2025: cu reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă, centrala Tarniţa, energie regenerabilă şi tehnologii inovatoare

Şefii de la CE Oltenia mai primesc o şansă de la Ministerul Energiei. Raportul final privind sectorul lignitului, prezentat pe 28 aprilie

Publicat pe Categorii Business, SemnalLeave a comment

După ce au primit Ultimatum, şefii de la Complexul Energetic Oltenia au reuşit astăzi să-i convingă pe reprezentanţii Ministerului Energiei să le mai dea o şansă să se pregătească corespunzător pentru salvarea companiei şi să vină cu un raport complet privind sectorul lignitului. Grupul de lucru Lignit din Comitetul de coordonare pentru activitatea minieră s-a … Continuă să citești Şefii de la CE Oltenia mai primesc o şansă de la Ministerul Energiei. Raportul final privind sectorul lignitului, prezentat pe 28 aprilie

Controverse pe noul sistem de salarizare la Hidroelectrica. Angajaţii cer să le fie plătite orele suplimentare pe 2015 şi să fie premiaţi

Publicat pe Categorii Business, SemnalLeave a comment

Sindicatul de la Hidroelectrica s-a adresat celor doi administratori: judiciar şi special ai companiei, Remus Borza şi Bogdan Stănescu, cu solicitarea expresă de a se plăti orele suplimentare efectuate de personalul de exploatare pentru anul 2015 şi, astfel, să se aplice prevederile din Contractul Colectiv de Muncă privind stimularea angajaţilor companiei. Totodată, se cere premierea … Continuă să citești Controverse pe noul sistem de salarizare la Hidroelectrica. Angajaţii cer să le fie plătite orele suplimentare pe 2015 şi să fie premiaţi

Protestul minerilor s-a încheiat. Ce cuprinde Protocolul dintre Guvern şi sindicate

Publicat pe Categorii Flux energetic, Minerit, Petrol si gaze, SemnalLeave a comment

După o săptămână de marş de 320 de kilometri de la Complexul Energetic Oltenia, Târgu Jiu – Craiova – Slatina – Piteşti – Bucureşti, câteva sute de mineri şi energeticieni au protestat, luni, în Piaţa Victoriei. Ei au avut bannere pe care era scris: „ANRE, de ce opriţi mina Gorjului? Siguranţa energetică a ţării în … Continuă să citești Protestul minerilor s-a încheiat. Ce cuprinde Protocolul dintre Guvern şi sindicate

Certificatele verzi fac victime. 49 de furnizori, obligaţi la plata a zeci de milioane de euro la Fondul de Mediu

Publicat pe Categorii Business, Energie, Regenerabile, SemnalLeave a comment

Topul restanţierilor: pe primul loc – Romenergy, cu peste 84.000 CV neachiziţionate. Ar trebui să plătească la AFM peste 9 milioane de euro RAAN şi Complexul Energetic Hunedoara, pe lista neagră a ANRE Lista finală a ANRE va suferi modificări urmare a contestaţiilor depuse de furnizori motivate de faptul că OPCOM nu a făcut transferurile … Continuă să citești Certificatele verzi fac victime. 49 de furnizori, obligaţi la plata a zeci de milioane de euro la Fondul de Mediu

Ultimatum de la Ministerul Energiei pentru şefii de la CE Oltenia. Până pe 19 aprilie, să prezinte strategia şi planul de acţiuni  pentru companie

Publicat pe Categorii Business, SemnalLeave a comment

Ciobotărică, atenţionat că are o responsabilitate directă în ceea ce privește buna administrare a societății Declaraţia ministrului Victor Grigorescu, pe pagina sa de Facebook: „La Complexul Energetic Oltenia, ca de altfel la orice altă companie aflată în subordinea Ministerului Energiei, avem nevoie de asumarea deciziilor importante din partea managementului companiei. E nevoie să se înțeleagă … Continuă să citești Ultimatum de la Ministerul Energiei pentru şefii de la CE Oltenia. Până pe 19 aprilie, să prezinte strategia şi planul de acţiuni  pentru companie